Poddasze jest kondygnacją, która znajduje się między najwyższym stropem, a dachem. Może on pełnić funkcję strychu, a więc może być niezamieszkane, ale można również przerobić je na mieszkanie lub na część mieszkania. Niemniej jednak ocieplenie poddaszy należy wykonywać zawsze, niezależnie od tego, jaką funkcję ono pełni. Występuje wiele rodzajów ocieplania, ale przeważnie używa się ocieplania z pianki termoizolacyjnej lub też stosuje się docieplanie granulatem z celulozy
Ocieplenie poddasza z pianki termoizolacyjnej
Ocieplenia poddaszy wykonuje się najczęściej rodzajem pianki termoizolacyjnej w postaci pianki otwartokomórkowej – https://www.prodartech.pl/poddasza/. Nakłada się wówczas warstwę o grubości 15-18 cm. Można też wykonać ocieplanie poddasza przy użyciu pianki zamkniętokomórkowej, jednak jej warstwa będzie cieńsza. Z tego rozwiązania warto skorzystać, gdy na poddaszu jest mało miejsca. Izolacja poddasza pianką otwartokomórkową gwarantuje jednak paroprzepuszczalność warstwy izolacyjnej i lepsze tłumienie dźwięku, ważne szczególnie na poddaszach użytkowych w domach z blachodachówką. Naprawa ocieplenia poddasza także przebiega sprawnie, gdy zostanie użyta pianka otwartokomórkowa.
Izolacja ciepła w poddaszu
W domach jednorodzinnych straty ciepła spowodowane nieprawidłową izolacją dachu mogą sięgać nawet 30% wszystkich strat ciepła w budynku. Cieplejsze powietrze zawsze przemieszcza się ku górze i wystawiają izolację poddasza na surową próbę. Aby zatrzymać jak najwięcej ciepła w budynku, to należy zadbać o to, aby izolacja naszego poddasza była szczelna i skuteczna. Wówczas uzyskamy efekt ciepłego domu zimą, a chłodnego latem. Analiza kosztów ogrzewania wykazuje jednoznacznie, że opłaca się solidnie ocieplać wszystkie przegrody w budynku. Dobra izolacja nie tylko powinna spełniać minimalne standardy cieplne przegród, ale przede wszystkim powinna nam pomóc zminimalizować koszty ogrzewania, niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa. To, w jakiej technice wykonana zostanie izolacja termiczna poddasza, to jedna z ważniejszych decyzji w trakcie budowy domu, ponieważ jej konsekwencje będzie odczuwać przez długie lata. Wiele osób decyduje się na piankowanie poddaszy, czyli ocieplanie ich pianą poliuretanową, ale niektórzy stosują także docieplanie granulatem z celulozy.
Instalacja i naprawa ocieplenia poddasza
Aby docieplenie poddaszy przynosiło oczekiwane efekty, to należy powierzać ich wykonanie sprawdzonym fachowcom. Umiejętności, doświadczenie i wyposażenie, które posiadają zapewnią należyte wykonanie prac. Sama instalacja, ale także potencjalna naprawa ocieplenia poddasza odbywa się bardzo szybko i prowadzona jest na ogół od dołu do góry. Wykonuje ją pracownik w kombinezonie ochronnym oraz w masce tlenowej. Czasem może to budzić wątpliwości skoro pianka termoizolacyjna jest obojętna dla zdrowia. Po prostu każda drobinka pianki zwiększy swoją objętość 100–150 razy. Gdyby dostała się do organizmu pracownika przez nos lub usta, skutki byłyby dla niego tragiczne. Podobna sytuacja występuje, jeśli ktoś będzie chciał zastosować docieplanie granulatem z celulozy lub innego materiału.