Szkolenia PPOŻ dla pracowników

Każdy, kto zostaje zatrudniony w nowej firmy, jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania swoich obowiązków, musi odbyć szkolenia PPOŻ i BHP – czyli z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz z bezpieczeństwa i higieny pracy. Natomiast pozostali pracownicy muszą przejść kursy i ćwiczenia raz na pewien czas. Wyjaśniamy, kto jest odpowiedzialny za organizowanie szkolenia, co ile i gdzie powinno się odbywać oraz kto je prowadzi. Dowiedz się najważniejszych informacji na temat obowiązkowych szkoleń przeciwpożarowych.  

Częstotliwość szkoleń

Zwróćmy uwagę najpierw na częstotliwość szkoleń. Szkolenia PPOŻ muszą odbywać się raz na sześć lat, jeśli posiadamy firmę i zatrudniamy pracowników, takie szkolenia oraz oczywiście ćwiczenia, muszą odbywać się raz na sześć lat, chyba, że w firmie pojawia się ktoś nowy, wtedy musi odbyć kurs natychmiast. Dopiero potem może zacząć wykonywać swoje obowiązki w nowej pracy. Z kolei jeśli mamy firmę budowlaną i zatrudniamy robotników, powinniśmy organizować szkolenia raz na dwa lata, a gdy pracownicy są szczególnie narażeni na wystąpienie niebezpieczeństwa, które może zagrażać ich życiu i / lub zdrowiu, czyli są narażeni na wystąpienie pożaru, szkolenia powinny być organizowane każdego roku.

Organizowanie szkolenia

Za organizowanie tego rodzaju szkoleń odpowiada oczywiście pracodawca. To właśnie on ma obowiązek zorganizować cały kurs, wynająć odpowiednio wykwalifikowaną osobę, która doskonale zna się na tej branży i przygotować odpowiednie miejsce – jeśli w firmie nie ma dość dużej sali, pracodawca powinien wynająć pomieszczenie w innym budynku, na przykład w szkole. Szkolenia PPOŻ mogą odbywać się stacjonarnie lub za pomocą specjalnej platformy e-learningowej. Wszelkie inne informacje można znaleźć na stronie https://pol-poz.pl/szkolenia-ppoz. Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o pracowników i przygotować dla nich najlepsze szkolenie, najlepiej postawić na wynajem specjalisty, który wykona to za nas.