Coraz większą popularnością cieszą się różnego typu elektroniczne sprzęty RTV i AGD. W związku z tym zwiększa się ryzyko powstawania zaburzeń elektromagnetycznych dla innych urządzeń. W zależności od ich przeznaczenia urządzenia mogą generować różnego typu zaburzenia. Dlatego warto dowiedzieć się jakie są to zaburzenia krótkotrwałe i jak je zminimalizować? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Zaburzenia krótkotrwałe – wyjaśnienie pojęcia
Według przyjętej normy PN-EN 55014-1 uważa się, że zaburzenia krótkotrwałe to takie, które pojawiają się nie częściej niż 30 razy w ciągu minuty i trwają do 200 milisekund. Wprowadzono również dodatkowe kryteria, dzięki którym niestandardowe zaburzenia można zaliczyć jako krótkotrwałe. Przy ustalaniu konkretnych kryteriów zazwyczaj uwzględnia się interesy producentów danych sprzętów ADG i RTV. W efekcie pomiar zaburzeń radioelektrycznych jest złożony i czasochłonny.
Jak zminimalizować zaburzenia krótkotrwałe?
W idealnym świecie wyprodukowane urządzenia przez inżyniera będą spełniały wszystkie normy. Niestety na rynku jest ich tak dużo, że ciężko wyeliminować wszystkie zaburzenia, dlatego przed wprowadzeniem go na rynek wykonuje się badania kompatybilności elektromagnetycznej. Wśród pomiarów zaburzeń krótkotrwałych zalicza się takie fazy jak:
- pomiar liczby trzasków przekraczający odpowiedni poziom,
- pomiar i szczegółowa analiza trzasków,
- pomiar liczby trzasków na wymaganym poziomie,
- wyznaczenie dopuszczalnego poziomu trzasków.
Gdzie przeprowadzić badania kompatybilności elektromagnetycznej?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego laboratorium uwzględnij następujące kryteria: cel badania, na jakich urządzeniach pracuje dana firma, doświadczenie oraz jak przebiega współpraca. Godną polecenia jest firma W2, ponieważ od wielu lat przeprowadza różnego typu badania zaburzeń przewodzonych. Warto podkreślić, że firma ta posiada nie tylko wiedzę, ale też doświadczenie, które przekłada się na jakość wykonywanych testów. Ponadto dokonuje kompleksowej obsługi w zakresie harmonogramu badań oraz zdawanych raportów. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę internetową pod linkiem:
http:// http://www.w2.bydgoszcz.pl/laboratorium-emc/