Polacy to naród, który uwielbia świętować. Każdy powód jest dobry do zabawy, a wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie spotkania czy większego przyjęcia bez alkoholu. Z tego też powodu pojawił się dość krzywdzący stereotyp o tym, że w kraju nad Wisłą szczególnie nadużywa się napojów wysokoprocentowych. Jeśli spotkania ze znajomymi, imprezowanie i częste wyjazdy, które mogą zakończyć się przyjęciem to spora część naszego życia powinniśmy się zaopatrzyć w alkomaty osobiste. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto je mieć.

Alkomaty dla kierowców

Tego rodzaju urządzenia kiedyś posiadali jedynie policjanci, ale dziś sami, jako osoby prywatne, możemy zakupić alkomaty do użytku własnego. Kompaktowe alkomaty można zawsze trzymać w schowku przed siedzeniem pasażera. Takie urządzenia pomoże nam, gdy nie będziemy pewni, czy powinniśmy prowadzić samochód. Czasami możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że nadal w naszym organizmie jest trochę alkoholu, gdyż minęło wiele godzin od ostatniego drinka lub po prostu czujemy się bardzo dobrze. Zawsze jednak warto sprawdzić stan swojej trzeźwości za pomocą profesjonalnego alkomatu osobistego. Alkomaty osobiste możemy zakupić w cenie od 200 do 500 zł. Może wydawać się to na pierwszy rzut oka dość dużym wydatkiem, ale zdecydowanie lepiej raz ponieść taki koszt, niż później mieć problemy prawne, które nie polegają jedynie na grzywnie do 5 tysięcy złotych, a przede wszystkim unikniemy wypadku, w którym ktoś mógłby odnieść rany, a nawet zginąć. Jeśli więc często zdarzają nam się wyjazdy i spotkania zakrapiane alkoholem, alkomat jest doskonałym wyborem. Alkomaty można zakupić na https://sklep-ppoz.pl/pl/c/Alkomaty/360   

Przepisy prawne

Według obowiązujących dziś przepisów prawnych, kiedy zostajemy zatrzymani przez policję nic nam nie grozi, jeśli w naszej krwi będzie jedynie 0,2 promila alkoholu (to jest 0,1 mg alkoholu na litr wydychanego powietrza). W przypadku 0,2-0,5 promila kierowcy grozi z tytuły popełnienia wykroczenia kara – do pół roku pozbawienie prawa prowadzenia pojazdów oraz do 5 tysięcy zł grzywny. Natomiast gry we krwi kierowcy znajduje się powyżej 0,5 promila, popełnia on już nie wykroczenie, ale przestępstwo, za które można maksymalnie otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów do 10 lat, grzywnę oraz karę pozbawienia wolności do dwóch lat.