Na co zwrócić uwagę wybierając monitor dla fotografa

Dobry monitor dla fotografa to inwestycja na lata, która bardzo szybko się zwróci, dlatego też warto postawić na wysokiej jakości sprzęt, który nie zawiedzie nas w najmniej spodziewanym momencie. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla wszystkich tych osób, które chcą kupić nowy sprzęt, ale niestety nie mają zielonego pojęcia na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę.

monitor dla fotografa Eizo

O czym należy pamiętać

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby monitor dla fotografa miał długą gwarancję. W dzisiejszych czasach godne uwagi są monitory Eizo, na które producent udziela aż 5 letniej gwarancji. Profesjonalny monitor dla fotografa wiąże się z bardzo kosztownym wydatkiem, dlatego też długoletnia gwarancja jest mile widziana. Początkujący graficy mogą postawić na sprzęt Eizo FlexScan EV2336W, który można kupić za niecałe 1200zł.

Jakie parametry

Porządny monitor Eizo powinien mieć przynajmniej 22″ i matową matrycę S-PVA albo IPS o bardzo wysokiej rozdzielczości. Pamiętać należy również i o tym, że jasność monitora powinna przekraczać 250 nitów. Wysokiej klasy sprzęt powinien zaoferować również możliwość przeprowadzenia ręcznej kalibracji kolorymetrem. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy nowy monitor Eizo jest ręcznie skalibrowany, dlatego też warto zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty, które to potwierdzają.

Dodatkowe funkcje

W monitorach dla fotografa przydać może się sprawna stabilizacja jasności po włączeniu monitora, dzięki czemu będzie można szybko wznowić pracę. W dzisiejszych czasach bardzo przydatna jest także funkcja pivot. Nie można zapominać również o zwykłej regulacji wysokości i pochylenia monitora. Wbrew pozorom nie każde monitory dla grafika posiadają taką możliwość. Na samym końcu warto wspomnieć również o tym, że każdy profesjonalny monitor dla grafika powinien mieć przynajmniej jedno złącze DVI.