akcesoria fotograficzne

Rynek sprzętu fotograficznego obfituje w legendarne marki z tradycjami sięgającymi kilkudziesięciu lat. Można tutaj podawać przykłady tych najbardziej znanych firm, jak Nikon czy Canon, ale także mnożyć przykłady mniejszej, ale równie uznanych firm, które specjalizują się w danej niszy. Jedną z nich jest bezwątpienia skandynawska firma – Profoto założona w 1968 roku przez dwóch  szwedwów – Conny Dufgrana  i Eckhard Heine. Jej główną misją było tworzeniu lamp fotograficznych najwyższej jakości. Przez lata działalności Profoto wprowadzało na rynek innowacyjne rozwiązania, które bardzo chętnie były przyjmowane przez inne firmy ze świata sprzętu fotograficznego. Bez najmniejszego wahania firmę można nazwać autorytetem w dziedzinie projektowania i produkcji lamp fotograficznych.

lampa profoto

Lampy niestudyjne

Profoto zaczęło od produkcji lamp studyjnych i tego przez większość lat swojej działalności trzymało. Dopiero niecałe 10 lat temu wypuścili na rynek pierwsze produkty przeznaczone do wykorzystania w terenie. Warto nadmienić tutaj, że z pełnym powodzeniem weszli także w tą niszę. W zeszłym roku wypuścili m.in. bardzo dobrze przyjęty model lampy błyskowej Profoto A1 nazwaną “najmniejszą na świecie lampą studyjną”, która łączy rozmiary lampy reporterskiej z funkcjami znanymi z lamp studyjnych. Z produktów marki Profoto (zobacz tutaj: https://notopstryk.pl/pl/producer/Profoto/173 ) korzystali i korzystają najsłynniejsi fotografowie świata. Szacuje się, że produkty tej firmy używane są w około 70 % najlepszych studiów fotograficznych na całym świecie.

Podsumowanie

Profoto przez 50 lat działalności utrzymuje niezwykle wysoką renomę firmy, która produkuje sprzęt hi-endowy oraz będącą wzorem dla innych firm z branży. Od niedawna produkty marki stały się także dostępne w Polsce. Przez wiele lat firm nie posidała oficjalnych dystrybutoró w Polsce. Dopiero od niedawna ich sprzęt oficjalnie pojawił się w polskich sklepach fotograficzny. Jako, że był długo oczekiwany przez polskich fotografów, to spotka się z bardzo dobrym przyjęciem.