Lustrzanka z obiektywem

Istnieje wiele różnych typów obiektywów fotograficznych – każdy z nich pomoże Ci wykonać piękne zdjęcie, ale tylko w odpowiednich warunkach, do których jest przystosowany.  

Stałoogniskowy standard

Takim obiektywem można zrobić fotografie, które przedstawią obraz i perspektywę bardzo zbliżoną do tego, jak ludzkie oko rzeczywiście odbiera i postrzega świat. Obiektywy stałoogniskowe charakteryzuje ogniskowa z przedziału 35-60 mm, przy czym szczególnie wyróżniają się te mające 50 mm, które oferują wykonywanie dobrych zdjęć w przypadku braku lub złego światła

Obiektyw portretowy

Obiektywy portretowe nadają się do wykonywania zdjęć ludziom. Cechuje je bardzo wysoka jakość optyczna, choć z powodu specyficznych wymogów związanych z fotografowaniem ludzkich twarz, ich plastyka jest bardzo często miękka. Najdroższe egzemplarze mogą być tak jasne jak w przypadku standardowego obiektywu stałoogniskowego.

Obiektywy makro

Niewiele obiektywów makro rzeczywiście spełnia wszystkie wymogi optyki makrofotograficznej. Kupując taki obiektyw należy więc być czujnym i nie kupić przysłowiowego kota w worku. Prawdziwy obiektyw do makro ma skalę odwzorowania 1:1 i większą. To zazwyczaj wyłącznie modele stałoogniskowe. Nie są tak jasne jak portretowe czy standardowe, ale mają duży zakres ogniskowych i bardzo dobrą jakość rejestrowanego obrazu.

Obiektywy typu superzoom

Bardzo je lubią amatorzy – są uniwersalne, nie są zbyt wielkie, charakteryzuje je wygoda użytkowania i niemal zawsze posiadają dodatkowe nowoczesne technologie, takie jak szybki autofokus czy stabilizacja obrazu. Nadają się idealnie dla podróżników i turystów – ułatwią podróż każdemu, kto marzy przede wszystkim o dobrej mobilności. Cechują się jednak przeciętnymi parametrami optycznymi, a najtańsze niestety nie oferują wystarczająco dobrej jakości obraz. Kupując obiektyw warto więc w niego zainwestować – na pewno posłuży przez lata. Warto zainwestować w dobrą markę, jak np. samyang – kliknij tutaj.