Wiele osób, które hobbystycznie bądź zawodowo zajmują się wykonywaniem zdjęć doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest zakup odpowiedniego sprzętu fotograficznego. Jednak po długiej i przemyślanej sesji zgrywają po prostu zdjęcia na komputer ze standardowym ekranem. Każdy fotograf powinien wiedzieć, że nie jest to dobry pomysł. Wyjaśniamy dlaczego!

Monitor dla fotografa

W sklepach ze sprzętem fotograficznym i czasami (choć nie zawsze) w sklepach z elektroniką można znaleźć specjalne monitory dedykowane fotografom oraz grafikom. Tego typu urządzenia są wyposażone w całą gamę dodatkowych, niezwykle potrzebnych funkcji, które mogą znacznie ułatwić pracę artystom i sprawić, że ich zdjęcia bądź grafiki będą na najwyższym poziomie również po wydruku. Jedną z popularniejszych marek jest Eizo. Monitory Eizo charakteryzują się doskonałą jakością. 

Kalibracja

Takie monitory posiadają między innymi taką funkcję jak kalibracja sprzętowa. W niektórych modelach tańszych czy słabszych ekranach również można znaleźć tę opcję, ale jej rezultat nigdy nie będzie tak dobry, jak kalibracja na profesjonalnym sprzęcie. Co zapewnia kalibracja? Na specjalnie przeznaczonych do tego monitorach dla fotografów kalibracja wpływa na uzyskanie znacznie lepiej odwzorowanych kolorów, odpowiedniego światła i cienia, a także kontrastów i gładkich, płynnych przejść tonalnych.

Odpowiednie kolory

Nie tylko kalibracja, ale także i wiele innych czynników sprzętowych sprawia, że specjalistyczny monitor dla fotografa i grafika doskonale odzwierciedla kolory, które ostatecznie wyglądają jak najbardziej realnie na ekranie. Po wykonaniu kalibracji należy pamiętać, aby sprawdzić, czy jej rezultat jest taki, jaki być powinien – w tym celu wykonuje się tak zwaną walidację profilu, ale nie tylko. Przeprowadza się również kilka innych tekstów, które mają pokazać, czy różnica między kolorami, które znajdują się na ekranie oraz jej opisanym matematycznie standardem jest właściwie widoczna dla oka. Na niewłaściwie skalibrowanych monitorach czy też gorszym sprzęcie zawsze będziemy mogli zauważyć (gołym okiem!) wszelkie różnice – to już na samym początku powinno dyskwalifikować taki monitor.

Matryca

Najwyższej jakości ekrany muszą przejść również inne testy, między innymi takie, które sprawdzają czy matryca jest równomiernie podświetlona. Jak wykonać go samemu? Wystarczy, że wyświetli się na całym ekranie po kolei cały czarny, szary oraz biały obraz. Monitor słabej bądź nie dość dobrej jakości pokaże w niektórych miejscach jaśniejsze i ciemniejsze plamy. Wysokiej jakości monitory Eizo można zakupić na https://notopstryk.pl/pl/producer/EIZO/78