Marka Halls jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na rynku szklarni ogrodowych. Firma tworzy szklarnie skrojone na miarę gospodarstwa domowego dysponującego ogrodem.

Szklarnie w stylu angielskim popularne są w umiarkowanej strefie klimatycznej i nie tylko. Przyjęły się także w Polsce i dzisiaj podzielimy się informacjami na temat rodzajów szklarni przygotowanych do hodowli roślin nawet przez cały rok oraz odkryjemy jak możesz wykorzystać je do aranżacji swojego ogrodu. Zapraszamy do lektury!

Design szklarni angielskiej

Tradycja tego typu szklarni ewaluowała na przestrzeni wieków, a ich architektura i konstrukcja stały się cechą rozpoznawczą krajobrazu ogrodowego Anglii.

Ich nieodłącznym elementem jest wypełnienie szkłem hartowanym, o odpowiedniej grubości, które fantastycznie komponuje się z konstrukcją wykonaną z aluminium. Wysoka jakość szkła jest kluczowa ze względu na zapewnienie efektywności termicznej, przepuszczalności światła i ochrony roślin przed promieniowaniem. Wyposażona jest również w uchylne okna dachowe oraz drzwi przesuwne, łatwe w montażu, które zwiększają funkcjonalność i wentylację.

Skuteczna ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Szklarnia ogrodowa tworzy zbliżone do ideału środowisko wzrostu roślin. Stanowi ochronę przed mrozem, intensywnymi opadami i silnymi wiatrami. Stanowi także zabezpieczenie przed wysokimi temperaturami oraz szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Rodzaje szklarni angielskich

Istnieje kilka różnych rodzajów szklarni oraz ich kombinacji, z których każda ma swoje cechy i zastosowania. Możemy wyróżnić przede wszystkim:

Szklarnie ogrodowe przyścienne

Szklarnie przyścienne to rozwiązanie dla mniejszych ogrodów, albo zagospodarowanych w taki sposób, że nie ma zbyt dużo miejsca na szklarnie wolnostojącą.

Szklarnia przyścienna montowana jest zarówno w podłoże jak i do ściany budynku. Mogą mieć jednak różne rozmiary, te większe modele będą wymagać także większej ilości miejsca w ogrodzie tuż przy ścianie. Modele w najmniejszych rozmiarach można także wykorzystać na balkonach i tarasach mieszkań.

Szklarnia ogrodowa wolnostojąca

Wolnostojące szklarnie jak sama nazwa wskazuje nie są połączone z domem czy innym budynkiem. Są pełna konstrukcją złożoną zwykle z 4 ścian i zadaszenia -wszystko przeszklone.

Szklarnie wolnostojące zazwyczaj są większe, choć nie jest to regułą i posiadają prostokątny, nieco podłużny kształt. Szklarnie angielskie zwykle posiadają na łączeniu ścian z dachem przejścia zaokrąglone lub pod kątem. Są bardzo eleganckie i gustowne.

Oranżerie

Są to szklarnie zwykle budowane na bazie kwadratu lub wielokąta. Obiekty tego typu są przestronne i ułatwiają przygotowanie przestrzeni typowo wypoczynkowej, np. dostawiając meble ogrodowe i stoliki.

Połączenie funkcji wypoczynkowej z estetyczną ma duże znaczenie dla wielu pasjonatów ogrodu, dlatego jeśli nie ma konieczności hodować większej ilości roślin, warto przemyśleć zakup tego typu szklarni.

Zastosowanie szklarni angielskiej poza uprawą roślin:

Szklarnie ogrodowe powszechnie kojarzone są tylko z pielęgnacją roślinności i przeznaczone dla profesjonalisty. Jednak ze względu na ich wszechstronność można dostosować ją także do kilku innych celów:

Rekreacja

Poprzez charakterystyczny design szklarnia idealnie nadaje się jako miejsce do wypoczynku. To wszystko za sprawą nieograniczonej ilości naturalnego światła słonecznego oraz możliwości zaaranżowania przestrzeni pod siebie. Szklarnia może stać się również rozszerzeniem domu, a nawet pełnić funkcję ogrodu zimowego dzięki zastosowaniu szklarni przyściennej oraz odpowiedniej grubości szkła.

Miejsce do przechowywania

Szklarnie ogrodowe mogą służyć jako dodatkowa przestrzeń do magazynowania przedmiotów, takich jak meble ogrodowe, rowery czy drewno.

Edukacja

Oszklona przestrzeń sprawia, że szklarnie ogrodowe świetnie nadają się również do szkół i ogrodów botanicznych. Zapewniają nie tylko odpowiednie warunki do rozwoju roślin, ale również znaczenie ułatwiają obserwację tego procesu i ich badanie.

Szklarnie ogrodowe- ekologia i zrównoważone działania:

Szklarnia ogrodowa ma istotny wpływ na działania proekologiczne. Umożliwia hodowlę roślin w bardziej zrównoważony dla środowiska sposób.

Minimalizacja strat

Poprzez ochronę przed czynnikami zewnętrznymi szklarnia umożliwia zmniejszenie ilości wyrzucanej roślinności i tym samym przyczynia się minimalizacji marnotrawstwa.

Własna, zdrowa żywność

Dzięki odpowiednim warunkom panującym w szklarniach w łatwy sposób możesz hodować owoce i warzywa całkowicie wolne od substancji chemicznych czy pestycydów, które pozostają w symbiozie z ekologią. Kontrola środowiska pozwala również na zmniejszenie zużycia wody i bardziej optymalny wzrost roślin.

Brak sezonowości

Szklarnia już od progu zapewnia właściwe warunki do rozwoju roślin przez cały rok, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni rezygnować z naszych ulubionych warzyw i owoców.

Szklarnia angielska a pielęgnacja roślin

Warto pamiętać o kluczowych elementach, które pozytywnie wpływają na wzrost i obfitość roślin. Ważne jest przede wszystkim regularne nawadnianie, stanowiące kluczową wartość dla utrzymania odpowiedniej wilgoci w szklarni. Należy również zadbać o kontrolę temperatury, dodatkowe nawożenie i kontrolowanie gleby.