pompa ciepła

Patrząc na jakość obecnie produkowanych urządzeń trochę obawiamy się inwestycji w nowoczesne systemy grzewcze naszego domu. Jednak nie wszystko co jest nowe musi być bardzo awaryjne. Odpowiednio dobrana i prawidłowo zainstalowana pompa ciepła będzie działała prawidłowo przez wiele lat. Problemy, które mogą pojawić się podczas użytkowania pompy często spowodowane są błędami instalacyjnymi. Na co zwracać uwagę podczas montażu pompy ciepła? Co ma wpływ na awarie tych urządzeń? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w tym artykule.

Co wpływa na awaryjność pomp ciepła?

Prawda jest taka, że każde urządzenie można popsuć, nawet pompę ciepła. Niezależnie od ceny samego urządzenia, jego producenta, kiepskiego montażu, błędne ustawienia czy nieprawidłowe parametry instalacji odbioru mogą sprawić, że urządzenie pompy ciepła będzie pracować nieprawidłowo. Powstałe błędy podczas montażu instalacji mogą przyczynić się do szybszego zużycia pompy ciepła.

Problemy z eksploatacją urządzenia mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach od założenia pompy ciepła w naszym domu.

Montaż pomp ciepła

Na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas montażu instalacji pompy ciepła? Najczęstszym, podstawowym problemem jest osiągany przepływ oraz wynikająca z tego dystrybucja ciepła i uzyskane wartości temperatury w instalacji. Dotychczas przeprowadzone analizy wskazują, że głównym problemem jest zazwyczaj brak odpowiednich możliwości odbioru ciepła od urządzenia pompy ciepła. Najbardziej jest to widoczne w starych, modernizowanych instalacjach, gdzie zastosowano bardzo małe przekroje przewodów rurowych. W starszych systemach używane były mniejsze przekroje ponieważ były one zaprojektowane na wyższe temperatury.

Adekwatny przepływ pozwala na przekazanie mocy grzewczej przy niższych temperaturach wody zasilającej. Ma to związek z niższymi temperaturami skraplania, co wpływa na większą moc pompy ciepła oraz wyższa wydajność grzewczą urządzenia (wyższy COP).

Dodatkowo, odpowiedni przepływ zapewnia prawidłowe warunki pracy urządzenie pompy ciepła przy jej oszranianiu w okresie zimowym. Jest to bardzo ważne, gdyż nieefektywny tak zwany defrost może prowadzić do stałego gromadzenia się lodu na zewnętrznym wymienniku ciepła – w skrajnych przypadkach nawet do zniszczenia pompy.

Na zapewnienie odpowiedniego przepływu, to znaczy odbioru ciepła od pompy ciepła, mają wpływ:

  • Długość rurociągów
  • Sposób prowadzenia instalacji
  • Przekroje rurociągów
  • Technologii wykonania instalacji
  • Dobór armatury
  • Odpowietrzenie instalacji
  • Dobór pompy obiegowej
  • Zanieczyszczenie instalacji

Przy zbyt niskim ciśnieniu czynnika grzewczego, czyli wody, żadna instalacja nie będzie działała prawidłowo. Nie wspominając o ewentualnych problemach związanych z pracą naczynia przeponowego tym spowodowanych.

Kolejne problemy jakie mają wpływ na awaryjność naszej pompy ciepła to: niewłaściwe ustawienie parametrów pompy, takich jak między innymi krzywa grzewcza i jej pochodne (temperatura ciepłej wody użytkowej, histereza krzywej grzewczej).

Doświadczony instalator powinien zwrócić uwagę na prawidłowe przekroje i zabezpieczenia instalacji elektrycznej. W celu założenia pompy ciepła lub serwisu już zamontowanego urządzenia zapraszamy do kontaktu https://www.oszomega.pl/uslugi/.