Systemy sygnalizacji pożaru stanowią jeden z ważniejszych elementów ochrony przeciwpożarowej. Ich wdrożenie wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego też zarówno do kompletowania urządzeń jak również do instalacji konieczna jest pomoc specjalistów.

Sygnalizatory akustyczne

Bardzo często określane jako syreny alarmowe. Znajdują szerokie zastosowanie zarówno jako element systemu ppoż. Wszędzie tam gdzie jest konieczne wdrożenie alarmów antywłamaniowych, systemach ostrzegania w przypadku awarii, jak również tam gdzie ważne jest przekazywanie dźwiękowego sygnału ostrzegawczego. Sygnalizatory akustyczne odpowiednio skalibrowane z systemem ppoż umożliwiają wdrożenie sprawnie działającego systemu alarmującego o zaistniałym zagrożeniu.

Sygnalizatory optyczne

Podobnie jak w przypadku sygnalizatorów akustycznych te działają wydając jedynie jeden sygnał – jest to sygnał świetlny. Sygnalizatory optyczne znajdują dość szerokie zastosowanie. Przydają się wszędzie tam gdzie konieczne jest alarmowanie w sposób wizualny. Zazwyczaj montowane są tam gdzie sygnalizatory dźwiękowe są mało skuteczne.

Sygnalizatory akustyczno optyczne

Sygnalizatory znane również jako sygnalizatory dźwiękowo świetlne. Zasada ich działania jest dość prosta, sygnalizatory łączą obie funkcje zarówno dźwiękowe, jak i wizualne w celu przekazywania ważnych ostrzeżeń. Sygnalizatory akustyczno-optyczne są powszechnie stosowane w systemach przeciwpożarowych. Przy ich udziale tworzy się alarmujące systemy przeciwpożarowe. Urządzenia te emitują dźwięki i migające światła, aby ostrzec ludzi o zagrożeniu pożarem i pomóc im w szybszej organizacji ewakuacji z budynku.

Montaż i lokalizacja sygnalizatorów w budynkach

Sygnalizatory ppoż aby mogły działać sprawnie i bezawaryjnie, muszą być instalowane w specjalnych dedykowanych miejscach. Chcąc zainstalować sygnalizator akustyczny, czy też akustyczno optyczny w domu warto skorzystać z porady specjalistów. Podobnie jest z samym wyborem urządzenia. Należy pamiętać o tym, że nie każdy sygnalizator sprawdza się do montażu na zewnątrz czy wewnątrz budynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wybranych modeli sygnalizatorów. Sprawdź specyfikację produktową na stronie producenta: https://w2.com.pl/product_cat/sygnalizatory/