rodzaje gaśnic

W sklepach z urządzeniami przeciwpożarowymi możemy znaleźć wiele rodzajów gaśnic. Każdy typ ma inne zastosowanie i nadaje się do różnych rodzajów pożarów. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią gaśnice i jak ją stosować.

Typy pożarów

Wyróżnia się aż 5 rodzajów pożarów, które są oznaczone konkretnymi symbolami:

A – symbol A dedykowany jest dla pożarów ciał stałych m.in papieru czy drewna. Dotyczy materiałów, które podczas pożaru ulegają zwęgleniu.

B – symbol B dotyczy cieczy łatwopalnych np. benzyny, oleju, nafty czy plastiku. Dedykowany jest materiałom, które ulegają stopieniu.

C – symbol C tyczy się gazów tj. metan, gaz ziemny czy propan.

D – symbol D przeznaczony jest dla metali łatwopalnych.

E – symbol F dotyczy gaszenia olei kuchennych i tłuszczy.

Rodzaje gaśnic

Gaśnice dzielą się na kilka typów w zależności od środka gaśniczego i rodzaju pożaru.

Gaśnice proszkowe

Gaśnice proszkowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów gaśnic. Ich wykorzystanie jest bardzo szerokie, dlatego stanowią uniwersalne rozwiązanie. Mogą być używane do pożarów z klasy A, B i C. W gaśnice proszkowe wyposażone są zarówno obiekty użyteczności publicznej oraz prywatne firmy. Ten typ gaśnic może być także z powodzeniem stosowany do pożarów urządzeń elektrycznych.

Gaśnice śniegowe – CO2

Gaśnice śniegowe spotykane są najczęściej w miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą sprzętów elektrycznych. Mogą być również stosowane do gaszenia pożarów z grupy B.

Gaśnice wodne mgłowe

Gaśnice wodne-mgłowe to urządzenia, które nie pozostawiają żadnych śladów po gaszeniu pożaru. Z powodzeniem można je stosować do gaszenia ludzi. Zastosowanym środkiem gaśniczym jest woda demineralizowana, bez chemicznych dodatków. Może być wykorzystywana do gaszenia pożarów z grupy A tj. materiały stałe: papier, tekstylia, drewno.

Gaśnice pianowe i płynowe

Gaśnice płynowe i pianowe jako środek gaśniczy posiadają wodę oraz dodatek chemiczny, który pomaga wytworzyć np. pianę. Gaśnice pianowe mogą być stosowane do pożarów A i B, natomiast płynowe – ABF.

Gaśnice przewoźne

Gaśnice przewoźne nazywane są również agregatami gaśniczymi. Wyposażone są w środek gaśniczy do pożarów klasy ABC. Tego typu gaśnice cechują się dużą ilością środka gaśniczego, dlatego stosowane są na stacjach paliw czy w dużych firmach i fabrykach.

Więcej informacji znajdziesz na: https://pol-poz.pl/gasnice-rodzaje.