Badania klimatyczne przeprowadzane są w celu sprawdzenia wytrzymałości urządzeń lub produktów na określone warunki. Wśród nich można wymienić między innymi skrajne temperatury, wilgotność czy ciśnienie. Do przeprowadzania pomiarów potrzebny jest jednak specjalistyczny sprzęt, czyli komora. W poniższym artykule przedstawimy kilka niezbędnych informacji o komorze do przeprowadzania badań klimatycznych. 

Komora do badań klimatycznych 

Komora do badań klimatycznych znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim wykorzystuje się ją w farmacji, motoryzacji czy też przemyśle budowlanym. To właśnie ona pozwala na testowanie produktów w różnych warunkach, a tym samym określeniu ich właściwości i możliwości wykorzystania. 

Podczas badań klimatycznych możemy określić takie zmienne jak na przykład temperatura, poziom naświetlenia, ciśnienie lub wilgotność. Dzięki temu możemy skutecznie przeciwdziałać usterkom danego urządzenia, a także dopasować go do warunków panujących w danym miejscu pracy. 

Rodzaje komór do badań klimatycznych 

Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje komór do badań klimatycznych. Pierwsze z nich, czyli komory statyczne, używane są w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z długookresowymi badaniami. Oznacza to, że określone warunki muszą być tam utrzymane przez dłuższy czas. Oprócz tego mamy również komory dynamiczne. Tam określone parametry (na przykład wilgoć lub temperatura) co jakiś czas ulegają zmianie. 

Badania klimatyczne – gdzie warto je zrobić? 

Badania klimatyczne, co już zostało podkreślone, mają kluczowe znaczenie dla sprawdzenia odporności urządzenia lub produktu na określone warunki. Dzięki temu możemy mieć pewność, że danej sytuacji będzie ona działać niezawodnie, a tym samym wyeliminujemy ryzyko wystąpienia groźnych awarii. 

Badania klimatyczne warto przeprowadzać w sprawdzonych laboratoriach, gdzie pracuje doświadczony personel. Kluczowe znaczenie ma oczywiście również to, jaki sprzęt jest tam wykorzystywany. Profesjonalne badania klimatyczne w komorze możemy wykonać w laboratorium W2. Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.w2.bydgoszcz.pl/oferta/badania-klimatycznetermiczne/badania-klimatyczne-termiczne/.