Trasy kablowe – kluczowa kwestia w instalacjach elektrycznych

Do głównych zadań instalacji elektrycznych należy dostarczenie prądu z jednego miejsca na drugie. Dystrybucja zasilania czy sygnałów to jedna z głównych funkcji wszelkich instalacji kablowych oraz elektrycznych. Dobra organizacja okablowania jest tutaj kluczowa. Przy jej tworzeniu należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych kwestii, o który postanowiliśmy napisać poniżej.

Metody prowadzenia tras kablowych

korytka kablowe w instalacjach

Niezwykle ważną kwestią, o której należy zadecydować na samym początku projektując instalację kablową, to wybór odpowiedniej metody prowadzenia przewodów. Jeszcze nie tak dawno we wszelkich zakładach przemysłowych i nie tylko stosowano specjalne, wewnętrzne rury osłonowe. Nadal w bardzo wielu fabrykach stanowi to główną metodę prowadzenia okablowania. Niemniej jednak często odchodzi się już od tej metody.

Wykorzystanie korytek i drabinek kablowych

Od kilku lat coraz częściej stosuje się jednak różnego rodzaju korytka kablowe oraz drabinki kablowe. Stanowią one dużo prostszą w montażu oraz bardziej “elastyczną metodę”. Na rynku można obecnie znaleźć wiele typów korytek kablowych. Do najbardziej popularnych należą: korytka siatkowe oraz korytka pełne. Rodzaje korytek kablowych wyróżniają się także ze względu na szerokość oraz pojemność. Wiele też zależy od tego w jakich warunkach atmosferycznych będą używane. Przykładowo w kopalniach korzysta się ze specjalistycznych koryt kablowych, które zostały stworzone z myślą o trudnych warunkach. Nie bez znaczenia jest również to z jakich materiałów są wykonane korytka.

Rozplanowanie tras kablowych

Poza samym wyborem metody niezwykle ważne jest rozplanowania, jak mają zostać poprowadzone trasy kablowe. Trzeba zwrócić uwagę, aby nie były one narażone na jakiekolwiek przypadkowe działania ze strony człowieka oraz żeby nie przeszkadzały. Jednocześnie musi byś do nich stosunkowo łatwy dostęp, aby w razie awarii szybko można było się do nich dostać. Nie mogą one więc być zastawione żadnymi maszynami, ani regałami. Ponadto prowadzą trasę kablową najlepiej jest unikać miejsc, gdzie musi ona zakręcać. Oczywiście zawsze takie się znajdą, ale warto minimalizować ich liczbę.