Jakie jest zastosowanie rotametrów do wody?

Sprawne działanie różnego rodzaju instalacji wymaga zastosowania różnego rodzaju narzędzi pomiarowych. Jednym z nich jest rotametr – co to za urządzenie i jakie ma zastosowanie?

Zastosowanie rotametrów do wody

To urządzenie pomiarowe, zwane także przepływomierzem, ma zastosowanie w bardzo różnych gałęziach przemysłu. Służy ono do mierzenia natężenia przepływu gazu lub cieczy w różnego rodzaju instalacjach, dzięki czemu ułatwia kontrolę nad ich prawidłową pracą. Rotametry do wody stosuje się w instalacjach wodnych, przemysłowych, laboratoryjnych, a także solarnych. Wraz z postępem technologicznym rotametry stają się coraz bardziej zaawansowanymi urządzeniami, które mogą pracować nawet w bardzo trudnych warunkach. W celu polepszenia ich wydajności stosuje się takie rozwiązania jak mocna obudowa czy zastosowanie ciemnej cieczy, która ułatwia odczytanie pomiarów.

Rotametry do wody – cechy

Rotametr do wody to proste urządzenie o nieskomplikowanej budowie – ma postać pionowej rury, która rozszerza się ku górze. W rurze umieszczony jest pływak, który pod wpływem cieczy dostającej się od spodu unosi się do góry i osiąga on położenie, w którym równoważą się trzy działające na niego siły, tj. siła ciężkości, tarcia oraz wyporu. Co istotne, ciężar pływaka musi być taki, aby w nieruchomym płynie tonął.

Rotametry do wody na zewnętrznej stronie rury posiadają skalę opisaną w jednostkach natężenia przepływu, dzięki czemu dokonuje się odczytu pomiaru.

Z czego wykonuje się te urządzenia? Rotametry do wody mogą być wykonane ze szkła lub tworzyw, a także metalu – wtedy do odczytu pomiaru stosuje się sprzężenie magnetyczne i są to tzw. rotametry magnetyczne. Montuje się je w pozycji pionowej. Aby dobrze spełniały swoje funkcje, to przepływomierz powinien być dobrany tak, aby umożliwiał dokładne określenie roboczych warunków. W przypadku, gdy może być on narażony na mechaniczne uszkodzenia, to warto wybrać rotametr, który będzie posiadał wzmocnioną obudowę. Ponadto warto także zwrócić uwagę na jego wymiary czy rodzaje przyłączy.

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.agru-frank.pl/produkty/armatura-tworzywowa/rotametry-59.html.