Jacht żaglowy

Zapach słonego powietrza, szum fal i wiatr w żaglach, to wizja rejsu, która przyciąga entuzjastów morza z całego świata. Zanim jednak zakupisz swój pierwszy jacht żaglowy i ruszysz w przygodę, warto poznać wymagane uprawnienia, które umożliwia Ci bezpieczną i satysfakcjonującą żeglugę. W poniższym artykule poznasz kroki, jakie trzeba podjąć, aby móc w pełni żeglować.

Zapisz się na kurs żeglarski

Zanim postawisz stopę na pokładzie jachtu żaglowego, musisz poznać teoretyczną wiedzę oraz zdobyć praktyczne doświadczenie. Uczestniczenie w kursach żeglarskich, to do doskonała okazja do zdobycia podstawowej wiedzy na temat terminologii, zasad nawigacji, bezpieczeństwa na wodzie i manewrowania jachtem żaglowym.

Żeglugę regulują określone przepisy i zasady, których przestrzeganie jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników na wodzie. Zdobycie odpowiednich uprawnień żeglarskich to również zrozumienie przepisów i umiejętność zastosowania ich w praktyce. 

Zdobądź paszport do żeglugi międzynarodowej

Jeśli planujesz żeglować poza granicami swojego kraju, warto zainteresować się uprawnieniami międzynarodowymi, takimi jak ICC (Międzynarodowy Certyfikat Umiejętności Żeglarskich). Ten dokument uznawany jest w wielu krajach, który poświadcza Twoje umiejętności żeglarskie.

Jaki wybrać jacht żaglowy na pierwszy raz?

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów jachtów żaglowych, różniących się rozmiarem, konstrukcją i przeznaczeniem. Dla początkujących żeglarzy zazwyczaj zaleca się wybór jachtu żaglowego o długości między 20 a 30 stopniami. Jachty o krótszej długości są zazwyczaj łatwiejsze w obsłudze i manewrowaniu. 

Na stronie https://dobrejachty.pl/oferta/jachty-zaglowe/ znajdziesz szeroki wybór jachtów żaglowych nowych, jak i używanych serii XRANGE, XCRUISING  (XC) oraz XPERFORMANCE (XP)