Urządzanie łazienki to niekiedy spora zagwozdka, szczególnie w niewielkich łazienkach liczy się każdy centymetr przestrzeni. W takich miejscach bardzo przykładamy uwagę do rozmiarów sprzętów, ceramiki i mebli. Często wybieramy również urządzenia i wyposażenie spełniające kilka funkcji naraz, dlatego coraz większą popularnością cieszą się parawany nawannowe.

Czym są parawany nawannowe?

Parawany nawannowe to szklane panele składające się z jednego lub kilku elementów łączonych ze sobą. Parawany nawannowe są montowane do krawędzi wanny i do ściany albo tylko do ściany. Parawany nawannowe mają na celu umożliwić branie prysznica w wannie i uniknięcia przy tym zachlapania całej łazienki.

Funkcje parawanów nawannowych

Parawany nawannowe spełniać mają jedną najważniejszą funkcję, a mianowicie umożliwiać skorzystanie z wanny tak jak z prysznica, nie obawiając się zalania całej łazienki. Parawany nawannowe pełnią również funkcję dekoracyjną, ich elegancki wygląd sprawia, że urozmaicają przestrzeń i dodają łazience wyrafinowania. Parawany na wannę biorą również udział w formalnym podziale łazienki na strefę wc, kąpieli, pralni oraz zabiegów higienicznych.

Parawany nawannowe dostępne w sklepach

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów parawanów nawannowych. Wśród nich są:

  • jednoczęściowe,
  • dwuczęściowe (dwuskrzydłowe),
  • trójelementowe (trójskrzydłowe).

Parawany jednoczęściowe

Parawany jednoczęściowe składają się tylko z jednego elementu, najczęściej nieruchomego. Takie parawany nie przesuwają się i nie otwierają. Sprawdzą się gdy mamy do czynienia z niewielką łazienką albo też gdy parawan jest umieszczony z takiej strony, z której wejście do wanny nie jest możliwe bo są tam inne elementy np. szafka z umywalką, wc itp.

Parawany dwuczęściowe

Te parawany lepiej chronią łazienkę przed zachlapaniem, gdyż zazwyczaj co najmniej jedno skrzydło jest ruchome. Nachylić można wtedy parawan, tak aby lepiej zatrzymywać wodę. Parawany dwuskrzydłowe są często nieco droższe od tych jednoczęściowych.

Parawany trójelementowe

To rozwiązanie najbardziej funkcjonalne, zwłaszcza gdy wszystkie elementy są ruchome i składają się w harmonijkę. Parawan nawannowy trójelementowy jednak nie sprawdzi się w przypadku krótkiej wanny.

Szeroki wybór parawanów na stronie wodne trendy http://www.wodnetrendy.pl/47-parawany-nawannowe