Pole golfowe

Golf jeszcze do niedawna kojarzył się z rekreacyjnym sportem dla bogaczy, snobów i arystokracji. Dziś sport ten został już odczarowany i coraz więcej osób decyduje się zostać jego czynnym zawodnikiem. Na całym świecie gra obecnie ponad 150 milionów osób.

Pierwsza gra w golfa

Niestety nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie powstała gra w golfa. Legenda głosi, że wymyślili go pasterze owiec ze Szkocji. Jedne z pierwszych zapisów o tym sporcie pochodzą z 1457 roku, a pierwszy klub golfowy założono w połowie XVIII wieku.

Pochodzenie

Genealogia golfa jest także niejasna. W średniowiecznej Europie podobno istniało kilka gier, które polegały na uderzaniu metalowymi kijami drewnianej piłki. Przykładowo we Francji i Włoszech grano w pallemaille, grę, która także trafiła do Angli. W belgijskich miastach rozgrywano mecze chole, a w Holandii na lodowiskach – colf. Wnioskuje się, że prawdopodobnie holenderscy marynarze przywieźli ze sobą przyszłego golfa do Anglii i Szkocji.

Zakazana gra

Co ciekawe, w 1457 roku król Szkocji James IV zabronił tego sportu swoich poddanym. Ale zniósł ten zakaz 5 lat później. Następnie sam zaczął grywać w niego. To właśnie Jamesowi IV przypisuje się rozpowszechnienie tego sportu w dzisiejszej formie na terenach Angli i Szkocji.

Popularność

Golf stawał się coraz popularniejszy dzięki kolejnym monarchom, którzy powoli zakochiwali się w tej dyscyplinie. W XVI wieku golf zdobył uznanie dzięki królowej Marii Stuart i królowi Karolowi. Natomiast w 1552 roku powstało pierwsze pole golfowe w St Andrews, które dziś uważa się za jedno z najpiękniejszych pól na całym świecie. W XVIII wieku powstały kolejne pola i kluby, które istnieją po dziś dzień. W połowie wieku po raz pierwszy spisano reguły gry. Odbyło się to w The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews (zakazano między innymi wymiany piłek podczas gry, usuwania naturalnych przeszkód, czy użycia piłki przeciwnika). W 1764 roku po raz pierwszy rozegrano 18 dołkowy turniej, co później stało się tradycją. Zaś w XIX wieku otwarto pierwszy klub golfowy na nowym kontynencie, w Kanadzie. Kluby zaczęły się także pojawiać w Indiach, Bombaju, Nowej Zelandii, Australii czy Południowej Afryce.

Obecnie

Dziś golf jest znany na całym świecie. Szacuje się, że uprawia go ponad 150 milionów osób w różnych krajach na różnych kontynentach. Warto dodać, że golf liczy znacznie więcej aktywnych fanów niż tenis czy piłka nożna. W dzisiejszych turniejach biorą udział kobiety, mężczyźni, amatorzy, zawodowcy, drużyny i indywidualne jednostki, a najlepsi zawodnicy są jednocześnie najlepiej zarabiającymi sportowcami na świecie. Zmieniły się także kije, piłeczki i sposób, w jaki podchodzi się do gry. Zawodnicy stosują specjalne obuwie, przestrzegają nie tylko zasad samej rozgrywki, ale także i etykiety na polu golfowym, a nawet korzystają z nowoczesnych technologii, które pozwalają idealnie dopasować sprzęt do danej osoby – takie działanie określania się fittingiem kijów golfowych i w Warszawie można je wykonać tutaj – https://golfteam.pl/content/12-fitting-warszawa.