Wewnątrz każdego domu powinien być jak najlepszy mikroklimat. Mieszkańcy domu czy mieszkania powinni czuć się dobrze i nic nie powinno zagrażać ich zdrowiu i życiu.

Co tworzy mikroklimat w domu?

Odpowiednia wentylacja potrafi stworzyć w domu bardzo dobre środowisko do oddychania. Do tego potrzebne są dobre wentylacyjne kanały. Mikroklimat w pomieszczeniu tworzą:
-temperatura,
– stężenie dwutlenku węgla w powietrzu,
– jego wilgotność.
Gdy powyższe warianty mają dobre parametry, wtedy w domu nie mamy wilgoci, na ścianach nie rośnie nam grzyb a odczuwalne powietrze w domu pozwala nam doskonale w nim funkcjonować.

Dobry system wentylacyjny lub klimatyzator

Odpowiedni system wentylacji lub zamontowanie w domu klimatyzatora daje gwarancję na dobrą wentylację. Sama wentylacja dzieli się na:
– grawitacyjną,
– mechaniczną.
Pozostaje więc pytanie jaka z nich będzie najlepsza dla naszego domu.

Najbardziej powszechną wentylacją jest wentylacja grawitacyjna. W tym przypadku ruch powietrza gwarantują różnice w temperaturze i sama grawitacja. Jednak ten rodzaj wentylacji nie da sobie rady w nowych budynkach, ze szczelnymi oknami, w miejscach gdzie jest duża wilgotność powietrza.
Dlatego do budynków nowo wybudowanych proponuje się wentylacje mechaniczne. W tym przypadku wentylacja pomieszczeń jest wymuszona przez zainstalowane wentylatory, klimatyzatory czy całe centrale wentylacyjne.

Wentylacyjne kanały i wentylacyjne kształtki

O rodzaju wentylacji dobrze jest pomyśleć jeszcze w okresie projektowania domu. Jednak jeśli zamieszkujemy dom już dawno wybudowany dobrze jest zdecydować się na remont wentylacji, poprawiając stan kanałów wentylacyjnych i montując specjalne wentylacyjne kształtki. W innym przypadku dobrze jest zdecydować się na instalację klimatyzatora, który nie jest taki straszny. Odpowiedni klimatyzator zapewni nam ciepłe powietrze zimą a chłodne powietrze latem. Przez tą całoroczną cyrkulację powietrza, również można stworzyć, wewnątrz pomieszczenia, bardzo dobry mikroklimat.