Przekładnie planetarne w koparce

Przekładnie planetarne to urządzenia, które zmieniają prędkość ruchu obrotowego z elementu podającego na element odbierający. W związku z tym przenosi się moment obrotowy poprzez układ kilku kół zębatych. Przekładnie planetarne mają zastosowanie w maszynach budowlanych, które poruszają się na gąsienicach napędzanych hydromotorem przekazującym napęd do przekładni planetarnej. Sama klasyfikacja przekładni planetarnych jest bardzo szeroka. Możemy je podzielić ze względu na liczbę stopni, umiejscowienie uzębienia czy też wzajemne usytuowanie osi obrotu. Dlatego w dalszej części artykułu przedstawimy najważniejsze informacje na ten temat.

Przekładnie planetarne – zalety

Przekładnie planetarne zyskują na popularności, ponieważ umożliwiają dowolnie zmieniać zarówno prędkość jak i siłę obrotową. Znajdują swoje zastosowanie w maszynach niewielkich gabarytowo, które działają na wysokich obrotach. Ich ogromną zaletą jest przenoszenie napędu wielopunktowo, dzięki czemu poszczególne zęby w kołach zębatych są narażone na mniejsze obciążenia. Dzięki temu można cieszyć się wieloletnią żywotnością przekładni. Innymi słowy zastosowanie przekładni planetarnej jest od wielu lat najlepszą metodą przeniesienia napędu w maszynach gąsienicowych. Godną polecenia firmą, która oferuje przekładnie mechaniczne w tym przekładnie planetarne jest STM Polska. Bowiem posiada ona wieloletnie doświadczenie, wytrzymałe produkty, pełny serwis gwarancyjny oraz niezawodność części. Wysoko wykwalifikowani pracownicy zapewniają fachową pomoc techniczną oraz bezpłatne konsultacje. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę www: http://przekladnie-mechaniczne.pl/produkty/przekladnie-planetarne/

Budowa przekładni planetarnej

Przekładnia planetarna składa się z kilku części. Wśród których możemy wyróżnić między innymi: koła zębata, koła pierścieniowe (zewnętrzne), które mają uzębienie wewnętrzne i tworzą ramę dla ulokowanego centralnie koła słonecznego o uzębieniu zewnętrznym. Między tymi kołami obracają się satelity przekładni planetarnej. Warto zwrócić uwagę, że przekładnia planetarna działa dzięki temu, że część z jej kół nie posiada stałego zazębienia (zamocowania) i zmienia swoje położenie względem innych. Z kolei blokada poszczególnych kół zębatych przynosi różne konfiguracje, które kierowca zna jako przełożenie skrzyni biegów. Dlatego przekładnie planetarne wykorzystywane są w automatycznych skrzyniach biegów.