Każdy z nas marzy o zdrowym i, przede wszystkim, pięknym uśmiechu. Jednak niewiele osób rzeczywiście posiada naturalnie białe zęby. Ponadto sporo z nich cierpi na różnego typu schorzenia, przez które nie sposób zadbać o wygląd zębów bądź ostatecznie prowadzą nawet do ich wypadania. Ale jest na to pewien sposób – implanty zębowe. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje tego typu implantów, a także czy jest to rozwiązanie dla każdego. 

Typy implantów zębowych

Istnieje wiele różnych rodzajów implantów zębowych, jednak za ostateczny wybór konkretnego typu odpowiada lekarz po konsultacji ze swoim pacjentem. Obecnie do jednych z najczęściej stosowanych implantów zaliczamy te wykonane ze stopu tytanu. Materiał ten sprawia, że implanty są niezawodne przez długi okres czasu spełniają swoje funkcje. Jednak przy tej metodzie (jak i w większości innych) mamy czasami do czynienia z pewnymi wadami, w tym wypadku chodzi o możliwość obniżenia linii dziąseł, co spowoduje, że tytanowy element stanie się widoczny. Wydaje się jednak, że najbardziej estetyczną metodą są implanty cyrkonowe, które doskonale imitują naturalne zęby i są bardzo odporne na ścieranie. Co je cechuje? Wprost doskonale łączą się z tkanką kostną, a wszelkie kwasy czy temperatura nie mają na nie żadnego wpływu. Nie zmieniają także smaku i są w pełni bezpieczne. A na czym polega metoda wszczepiania takich implantów? Już po pierwszej wizycie w klinice stomatologicznej pacjent wychodzi z tymczasową koroną, która na kolejnej wizycie zostanie zastąpiona już odpowiednimi implantami zębowymi. Warto zauważyć, że implanty cyrkonowe wykonuje się osobom, które cierpią na choroby przewlekłe, uczulenia bądź inne dolegliwości.

Przeciwwskazania?

Podobnie jak w przypadku wielu innych zabiegów, tak i implanty zębowe nie powinny być wykonywane wszystkich pacjentom. Kiedy nie można się na nie zdecydować? Do najważniejszych przeciwwskazań należy między innymi ciąża, nieustabilizowana cukrzyca czy choroba nowotworowa. Może to być również wiek – kości szczęki osób poniżej 16-17 roku życia wciąż się rozwijają, dlatego nie powinno się jeszcze wtedy wykonywać zabiegów tego rodzaju. Zauważmy, że choroby psychiczne, wady serca, choroby szpiku kostnego czy Parkinson nie są bezwzględnymi przeciwwskazaniami, jednak osoba cierpiąca na jedno z tych schorzeń powinna skonsultować się w sprawie implantów ze specjalistą. Problematyczna może być natomiast budowa szczęki – zbyt wąska lub niska, a także stany zapalne, urazy czy inne schorzenia jamy ustnej. Przed wykonaniem zabiegu umieszczenia implantów zębów wykonuje się wcześniej kilka badań, takich jak tomografia – lekarz stomatolog musi bowiem ocenić ilość, jakość uzębienia, rozmiar szczęki czy zatok przynosowych. Jeśli myślisz o implantach zębowych w Bielsku koniecznie zajrzyj na http://rodentica.pl/implanty-bielsko/.