Zawory membranowe wykorzystują metodę „zaciskania”, aby zatrzymać przepływ przez zawór za pomocą elastycznej membrany. Dowiedz się więcej o tego rodzaju zaworach.
Rodzaje zaworów membranowych
Występują w dwóch typach: jazowe i przelotowe. Najczęściej spotykanym z nich jest jaz. Dzieje się tak, ponieważ typ prosty wymaga dodatkowego rozciągnięcia membrany, co może skrócić żywotność membrany.
Zawory membranowe – zalety stosowania
Jedną z głównych zalet stosowania zaworów membranowych jest to, że elementy zaworu można odizolować od płynu procesowego. Podobnie konstrukcja ta pomaga zapobiegać wyciekaniu płynu bez użycia uszczelnienia dławikowego (dławnicy), jak widać w innych typach zaworów. Nabycie zaworów nie jest trudne. Możemy je znaleźć u sprzedawcy – Gpautomatic.pl/. Zawory Norgren to sprawdzone rozwiązania dla branży automatycznej i pneumatycznej.
Z drugiej strony membrana zużywa się łatwiej i konieczna jest regularna konserwacja, jeśli zawór jest regularnie używany. Tego typu zawory generalnie nie nadają się do płynów o bardzo wysokiej temperaturze i są stosowane głównie w układach cieczowych.
- Mogą być używane jako zawory serwisowe włączające-wyłączające i dławiące.
- Oferują dobrą odporność chemiczną dzięki szerokiej gamie dostępnych wykładzin.
- Wyciek z trzpienia jest wyeliminowany.
- Zapewnia szczelną obsługę.
- Nie ma kieszeni do zatrzymywania ciał stałych, szlamu i innych zanieczyszczeń. Nadaje się do szlamów i lepkich płynów.
- Zawory te są szczególnie odpowiednie do niebezpiecznych chemikaliów i płynów radioaktywnych.
- Zawory te nie pozwalają na zanieczyszczenie medium przepływającego, dlatego są szeroko stosowane w przetwórstwie żywności, farmacji, browarnictwie i innych zastosowaniach, które nie tolerują żadnych zanieczyszczeń.
Typowe zastosowanie zaworów membranowych:
- Zastosowania do czystej lub brudnej wody i powietrza
- Systemy wody zdemineralizowanej
- Zastosowania korozyjne
- Serwis próżniowy
- Systemy przetwórstwa spożywczego, farmaceutycznego i piwowarskiego