Zabezpieczenia budynku przed pojawianiem się pożaru nie powinny być bagatelizowane. To od nich zależy w dużej mierze bezpieczeństwo osób, zdrowie a nawet życie osób przebywających w budynku. Warto przez to zainwestować w dobrze funkcjonujący system przeciwpożarowy.

Nowoczesne zabezpieczenia

W praktyce są to zabezpieczenia, które są bardzo zautomatyzowane. Jak się okazuje za wszystko odpowiada tak zwana centrala oddymiania. To ona jako pierwsza sygnalizuje problem, wykrywa zagrożenie. Obecnie funkcjonują nowoczesne zabezpieczenia, które uruchamiają czujniki dymu i włączają alarm. Tak więc działają w najbardziej potrzebnych momentach (według statystyk najwięcej osób ginie z powodu zatrucia dymem). System sygnalizacji działa bowiem w szybki sposób – czujnik dymu daje sygnał do systemu, ten zaś sygnalizuje problem odpowiednim służbom. Zatem cały proces powiadamiania może odbyć się bez ludzkiej ingerencji.

Warto również dodać, że system sygnalizacji, wyposażony jest w grawitacyjny system przepływu powietrza (posiada otwierane klapy oddymiające i okna oddymiające na różnych kondygnacjach w budynku) dzięki czemu istnieje większa szansę na skuteczną i szybką ewakuację ludzi znajdujących się w budynku objętym pożarem.

Dodatkowe zabezpieczenia

Skuteczną ochronę mogą uzupełnić wdrożone do systemu dodatkowe elementy. Należy tutaj wspomnieć o drzwiach ogniowych. Jest to rozwiązanie, które znajduje swoje zastosowanie i co ważne jest skuteczne. Takie zabezpieczenie w postaci drzwi ogniowych i drzwi ppoz odgradza niejako teren/miejsce pochłonięte pożarem. Stosuje się je jako nowoczesne przegrody stosowane jako zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Gdzie stosowane są sygnalizatory?

Prawo nakazuje aby w każdym budynku w którym znajdują się ludzie był wdrożony system sygnalizacji pożaru. Bez względu czy jest to budynek mieszkalny, domy jednorodzinne czy wielorodzinne, czy tez budynki użyteczności publicznej, biurowce, urzędy, szpitale itp. wszędzie powinien być wdrożony nowoczesny system sygnalizacji pożaru. Najważniejszy jest jednak wybór właściwego sygnalizatora można zainstalować przykładowo sygnalizator dźwiękowy lub sygnalizator akustyczno optyczny.

sygnalizator dźwiękowy głosowyfot: sygnalizator dźwiękowy głosowy

Artykuł powstał przy współpracy z firmą zajmująca się produkcją i sprzedażą nowoczesnych sygnalizatorów wewnętrznych i wewnętrznych W2 (https://w2.com.pl/)