Fabryka

W wielu gałęziach szeroko rozumianego przemysłu stosuje się nowoczesne silniki elektryczne, które mają za zadanie wprawiać różne urządzenie i maszyny czy nawet całe linie produkcyjne w ruch. Czasami jednak taki silnik jest za silny dla danej maszyny, na takie sytuacje stworzono znacznie mniejsze, kompaktowe urządzenie, które doskonale radzą sobie w miejscach, w których potrzebna jest mniejsza prędkość, ale większy moment obrotowy – mowa oczywiście o motoreduktorach. 

Motoreduktor

To niewielkich rozmiarów kompaktowy napęd. W jednej, stosunkowo małej obudowie znajduje się odpowiednia przekładnia połączona ze sprzęgłem, hamulcem oraz innymi niezbędnymi elementami. Dzięki temu urządzenie jest kompaktowe, można je umieścić w niewielkiej przestrzeni, a także w razie potrzeby przesunąć. Jego rozmiar to największa zaleta. Ponadto układ elementów takiego napędu nie jest rozproszony, wszystko znajduje się w jednym, bezpiecznym miejscu. maszyny tego typu posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które chronią przed wylaniem oleju czy wybuchem. 

Kiedy postawić na motoreduktor?

Na takie urządzenie warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy nie można zastosować silnika elektrycznego oraz gdy potrzebujemy niewielkiego, kompatybilnego urządzenia, gdyż dysponujemy małym obszarem, w którym można go umieścić.

Zastosowanie

Linie produkcyjne w różnych fabrykach, z którymi możemy się dzisiaj zetknąć, to nic innego jak serie licznych maszyn. Właśnie w tego typu urządzeniach montuje się motoreduktory. Można je znaleźć między innymi w:

  • przemyśle ciężkim – w suwnicach, obrotnicach, transporterach, rozdrabniarkach;
  • przemyśle spożywczym – w mikserach, dozownikach, mieszalnikach, podajnikach;
  • przemyśle tworzyw sztucznych – w wytłaczarkach i podajnikach;
  • przemyśle drzewnym – w prasach, oklejarkach, rozdrabniaczach, laminiarkach czy wielopiłach;
  • przemyśle farmaceutyczny – w wirówkach, tabletkarkach, dozownikach czy mieszalnikach;
  • przemyśle wydobywczym – w płuczkach, przenośnikach i kruszarkach.

Rodzaje 

Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów motoreduktorów – wśród nich znajdują się – ślimakowe, walcowe, walcowe płaskie, walcowo-stożkowe, stożkowe, obiegowe czy też planetarne. Najpopularniejszymi są motoreduktory ślimakowe – to maszyny o bardzo prostej budowie, ponadto pozwalają na szybki i łatwy montaż. Działają niemal bezobsługowo. Warto wspomnieć o ogromnej zalecie motoreduktorów, jaka jest samohamowność – czy zatrzymanie pracy w chwili, gdy ma dojść do awarii. Często stosowane są także motoreduktory walcowe i stożkowe z tego względu, że są niezwykle trwałe, a przy tym bardzo tanie. Więcej na temat takiego typu urządzeń dowiesz się na http://stmpolska.pl/motoreduktor-motoreduktory.html