alarm ppoż

Podstawowym celem wdrożenia systemu sygnalizacji pożaru jest natychmiastowe wykrycie zagrożenia pożaru zanim będzie niemożliwy do opanowania. Brak systemu sygnalizacji pożaru może doprowadzić do poważnych zagrożeń, stwarzać niebezpieczeństwo dla ludziom w sytuacji kryzysowej.

System sygnalizacji pożaru nie jest obowiązkowy dla wszystkich obiektów. To w jakich miejscach powinien być stosowany reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Ochrona przed pożarem

System sygnalizacji pożaru to nie jedyny element o który należy zadbać podczas ochrony ppoż. Musimy wdrożyć także inne elementy ochrony ppoż. Należy do nich zaliczyć: drzwi przeciwpożarowe, systemy inne elementy wyposażenia budynków użytkowych, które są w stanie uchronić przed rozprzestrzenianiem się ognia. 

System ppoż oprócz zapewniania należytej ochrony pełni też nadrzędną rolę sterując innymi instalacjami bezpieczeństwa, takimi jak wentylacja czy oddymianie. Ochrona przed pożarem to przede wszystkim dobrze wdrożony system ppoż. W jego skład powinny wchodzić między innymi wszelkiego typu sygnalizatory dźwiękowe, jeśli to konieczne sygnalizator zewnętrzny i wewnętrzny i różnego typu czujki pożarowe. 

W tego typu urządzenia dobrze jest zaopatrzyć się w albo u producenta, który oferuje wszelkiego typu sygnalizatory dźwiękowe optyczne i akustyczne – W2 (oferta dostępna tutaj: https://w2.com.pl) to jeden z wiodących producentów. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup u sprawdzonych dystrybutorów. 

Skład sygnalizacji przeciwpożarowej

czujki pożarowe służą do wykrywania dymu pojawiającego się w pierwszej fazie pożaru

sygnalizatory dźwiękowe – pełnią rolę informowania osób znajdujących się w ich okolicy o sytuacjach nietypowych lub niebezpiecznych związanych z pożarem.

ręczne ostrzegacze pożarowe – przeznaczone do ręcznego uruchomienia systemu sygnalizacji pożarowej przez osobę, która zauważyła pożar. Tego typu urządzenia montowane są w ciągach komunikacyjnych.

centrala pożarowa – służy do wykrywania i sygnalizowania zagrożenia pożarowego po odebraniu informacji od współpracujących z nią czujek pożarowych oraz ręcznych ostrzegaczy pożarowych

sygnalizatory informacyjne, przeznaczone do optycznego i akustycznego ostrzegania o rozpoczętej akcji gaszenia i wyładowaniu środka gaśniczego