Rakieta do badmintona

Badminton uchodzi za sport przeznaczony w takim samym stopniu dla amatorów, jak i profesjonalistów. Aby sprawić sobie jeszcze większą frajdę z gry razem z rodziną czy przyjaciółmi, warto jest zdecydować się na zestaw renomowanej marki. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Choć badminton wydaje z pozoru prostą dyscypliną sportową, podobnie jak inne sporty rakietowe wymaga zwinności, koordynacji, jak i profesjonalnego sprzętu sportowego. Niskiej jakości rakietki, lotki mogą odebrać wiele z przyjemności, dlatego przed zakupem warto zażyć odpowiednią dawkę wiedzy.


Rakiety do badmintona 

Wśród rakiet do badmintona możemy podobnie jak w przypadku innych sportów rakietowych wyróżnić kilka podziałów.

Waga rakiet do badmintona

Rakietki badmintonowe, podobnie jak te do tenisa ziemnego, występują w wielu wagach. W najpopularniejszym systemie (Yonex) wyróżnia się 5 grup, w których znajdują się przedziały wagowe rakiety wyrażające jej ciężar bez bez naciągu i owijki. W Yonex te grupy prezentują się następująco:

  • 1U = 95-100 g – ciężka,
  • 2U = 90-94 g – ciężka,
  • 3U = 85-89 g – lekka,
  • 4U = 80-84 g – lekka,
  • 5U = 75-79 g – super lekka,
  • 6U = 70-74 g – super lekka.

Rakietka do badmintona a styl gry

Rakiety dobieramy również ze względu na styl gry. Jeżeli zawodnik gra bardziej ofensywnie, dobierze inną rakietę niż ten, który gra defensywnie. 

Materiał rakietki

Rakiety badmintonowe tworzone są z kilku materiałów. Te najtańsze tworzone są z aluminium, a te o wyższej klasie zazwyczaj z grafitu lub włókna węglowego. 

Budowa rakiety do tenisa – Balans, grip i kształt

Rakiety posiadają także różną budowę zarówno pod względem długości – wielkości głowy, która z kolei wpływa na balans, inną grubość uchwytu (tzw. gripu)d – osoby z mniejszą dłonią powinny wybierać te o najniższym obwodzie. Rakiety różnią się także kształtem. 

Jaka rakieta badmintonowa dla początkującego gracza?

Osoby rozpoczynające grę w badmintona powinny decydować się na rakiety uniwersalne o średniej elastyczności lub nawet elastyczne. Tak naprawdę po rozegraniu wielu meczy i kilkudziesięciu godzinach gry można określić swój styl gry i dopasować odpowiednią rakietę do swoich potrzeb.