Kiedy w danym domu czy mieszkaniu pojawia się osoba niepełnosprawna życie mieszkańców ulega diametralnej zmianie. Aby ułatwić codzienne funkcjonowanie zarówno zdrowym domownikom, jak i osobie niepełnosprawnej powinniśmy odpowiednio dostosować pokoje i klatkę schodową. Jakie warto wprowadzić zmiany? O czym powinniśmy pamiętać, gdy mieszkamy z kimś, kto porusza się na wózku inwalidzkim? Zapoznaj się z poniższym artykułem! 

Najlepsze rozwiązania

Rozwiązania dla osoby niepełnosprawnej powinniśmy wprowadzać już podczas projektowania domu. Jeśli jednak nie jest to możliwe należy wykonać jak najszybciej remont bądź wyłącznie zmienić aranżację wnętrz pokojów w całym domu czy mieszkaniu. Zdecydowanie przyda się szeroki, ale niski podjazd przed domem, duże przejścia pomiędzy kolejnymi pokojami czy też niewielka ilość mebli albo sporo wolnej przestrzeni między poszczególnymi elementami danego pomieszczenia. Powinniśmy również zadbać o to, aby włączniki i wszystkie niezbędne rzeczy znajdowały się na odpowiedniej wysokości.  Prostota i funkcjonalność jest tutaj najważniejsza.  

Łazienka i toaleta

W łazience i toalecie należy zamontować specjalne uchwyty, które pomagają podnosić się, siadać i po prostu bezpiecznie poruszać się po pomieszczeniu. Uchwyty powinny znaleźć się na ścianach, a zwłaszcza przy wannie, muszli i pod prysznicem. Nad wanną można również zainstalować specjalny podnośnik, a pod prysznicem siedzisko. To co musimy zainstalować zależy przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności i poziomu samodzielności osoby niepełnosprawnej. Kiedy taka osoba porusza się na wózku inwalidzkim najlepiej zdecydować się na podwieszaną umywalkę, toaletę i meble, tym samym ułatwimy jej poruszanie się po pomieszczeniu. Doskonałym rozwiązaniem będą również odchylane lustra.

Kuchnia 

W kuchni (i właściwie w całym mieszkaniu) również możemy zdecydować się na specjalne uchwyty pomagające utrzymywać równowagę. Szafki najlepiej zawiesić dość nisko, a jeśli mieszkamy z osobą, która porusza się na wózku inwalidzkim warto zamontować jedną niską szafkę z blatem do przygotowywania posiłków. Dobrym rozwiązaniem będą również wysuwane deski czy płyta indukcyjna – wszystko to wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa niepełnosprawnego.  

Klatka schodowa

Jeśli w naszym bloku czy domu nie ma windy powinniśmy zainstalować również urządzenie dla niepełnosprawnego, aby mógł on opuszczać mieszkanie i udawać się na zewnątrz. Spacery to jedna z form rehabilitacji i aktywizacji. W przypadku szerokiej klatki schodowej warto zdecydować się na windę schodową, którą można zakupić na https://www.platformy-przyschodowe.pl/windy-schodowe. Windy schodowe są solidne, bezpieczne i znacznie ułatwiają poruszanie się po schodach.