Łańcuchowe przekładnie mechaniczne z kołami łańcuchowymi charakteryzuje przede wszystkim cięgno, które odpowiedzialne jest za przenoszenie napędu. Może mieć ono postać łańcucha lub pasa, przy czym łańcuch wymaga zastosowania w konstrukcji przekładni kół zębatych łańcuchowych. Jakie są zalety kół łańcuchowych nierdzewnych i czy warto w nie inwestować?

Koła łańcuchowe – charakterystyka

Koła łańcuchowe są tak różne jak różne są koła zębate. Wariacyjność ich zębów, materiału, z którego zostały wykonane a także rozmiar i otwór umożliwiający montaż kół to czynniki, które mają bezpośrednie przełożenie na to, że wybór koło kołu nierówne a wybór właściwego koła łańcuchowego może być nie lada przedsięwzięciem. Koła łańcuchowe występują w wielu wariantach: są piastowe lub bez, z łożyskiem albo bez niego. Mogą również zostać wykonane z materiałów, które charakteryzują się różną trwałością, gęstością i twardością co może dyskwalifikować delikatniejsze koła zębate do pracy w maszynach przenoszących duże obciążenia.

Gdzie wykorzystywane są koła łańcuchowe nierdzewne?

Koła łańcuchowe nierdzewne wykonane są ze stali i pozwalają na zastosowanie w urządzeniach narażonych na kontakt z wodą lub deszczem. Doskonale sprawdzają się w przypadku urządzeń budowlanych, maszyn rolniczych a także pojazdów, które prawie codziennie mają kontakt z wodą. Nierdzewna stal zapewnia kołom łańcuchowym zębatym zdecydowanie większą trwałość, co jest związane z tym, że korozja wpływa na twardość i gładkość metalu, który pokrywa.

Jak dbać o koła zębate łańcuchowe i co wpływa na ich żywotność?

Koła zębate nawet antykorozyjne (nierdzewne) wymagają kontroli technicznej od czasu do czasu. W związku z tym, że przekładnie mechaniczne wykorzystywane są do trudnych zadań i nierzadko narażone są na intensywną eksploatację dlatego należy sprawdzać czy ich zęby nie uległy wygięciu lub innemu uszkodzeniu. Każda usterka koła zębatego ma bezpośredni wpływ na pracę całej przekładni mechanicznej a wykorzystanie cięgna niekoniecznie powoduje, że ryzyko jej powstania jest mniejsze. W celu zapewnienia sobie jak najdłuższej żywotności łańcuchowych kół zębatych należy regularnie przeprowadzać kontrole techniczne, konserwować elementy wchodzące w skład przekładni mechanicznej i wymieniać te, które są uszkodzone. Wysokiej jakości koła zębate łańcuchowe wykonane ze stali nierdzewnej znajdziesz na stronie producenta łańcuchowych kół zębatych Polmech pod adresem: http://www.kolalancuchowe24.pl/index.php/produkty/szczegoly/3,Kola-lancuchowe-nierdzewne.html.