W związku z termomodernizacją, czyli pracami polegającymi na wymianie aktualnego źródła ogrzewania w gospodarstwie domowym, wiele osób zastanawia się co należy zrobić z kominem. Nowoczesne rozwiązania takie jak pompy ciepła nie potrzebują kominów, więc niedawno pojawiła się sugestia aby właśnie na nich montować jednostkę zewnętrzną.
Zgodnie z rozporządzeniami w ramach Pakietu Fit for 55 możliwość korzystania z tradycyjnych źródeł energii cieplnej w domach będzie niemożliwe lub bardzo mocno utrudnione. Z tego względu wiele osób zaczęło rozglądać się za alternatywnymi rozwiązaniami. Najpopularniejszym źródłem ciepła są obecnie pompy ciepła. Właśnie te urządzenia stały się hitem. Jednak popularność ta sprawiła, że pojawiły się problemy z ich dostawami.
Czy do pompy ciepła potrzebny jest komin?
Tylko profesjonalne firmy zajmują się montażem pomp ciepła. W sytuacji gdy konieczna będzie wymiana tradycyjnego pieca na węgiel stosowanego dotychczas w gospodarstwach domowych, firmy te będą miały naprawdę dużo pracy. W takich domach możliwe będzie zagospodarowanie istniejącego już komina. Na tego typu rozwiązanie zdecydował się już jeden z użytkowników Tik Toka. Zamieścił on na swoim profilu zdjęcia, na których widać jak wygląda instalacja zamontowana na kominie.
Zdjęcia te obejrzało do tej pory już ponad 714 tysięcy użytkowników platformy oraz pojawiło się sporo komentarzy oceniających to rozwiązanie. Po wstępnej analizie można stwierdzić, że takie rozwiązanie może być wyjątkowo użyteczne w przypadku zabudowy szeregowej, która cechuje się zazwyczaj ograniczoną przestrzenią, jak i również brakiem miejsca, aby zamontować urządzenie pompy ciepła na ścianie.
Pracownik Panasonic Heating & Cooling Solutions Europe, pan Robert Kałużny, który zajmuje się rozwiązaniami z zakresu pomp ciepła, zauważa że takie rozwiązanie możliwe jest tylko w sytuacji gdy inwestor zdecyduje się na montaż multisplit. Ten rodzaj pompy ciepła pozwala również na chłodzenie budynku w okresie letnim.
Pompa ciepła a komin – wykorzystanie komina podczas termomodernizacji
Montaż agregatu pompy ciepła na kominie może być również wykorzystywane w przypadku posiadania domu parterowego z nieużytkowym poddaszem. Gdy w budynku nie ma miejsca na montaż jednostki wewnętrznej (osoby wykorzystujące kotły gazowe mają z tym szczególny problem), można ją umieścić właśnie na wyższej kondygnacji.
Warto pamiętać o konieczności odprowadzenia kondensatu – woda powstała w wyniku schładzania powietrza w parowniku. Decydując się na montaż pompy ciepła na kominie możemy wybrać odprowadzenie uboczne bezpośrednio na dach lub do kanalizacji do wnętrza budynku. Gdy na strychu lub poddaszu nie ma odpowiedniego systemu kanalizacji, lepszym rozwiązaniem będzie odprowadzać kondensat poprzez dach.
Na udostępnionym materiale widać agregat pompy ciepła zamontowanym na metalowej osłonie. Jednak takie rozwiązanie w teorii może blokować dostęp powietrza zmniejszając wydajność układu.
Źródło: https://www.oszomega.pl/