Garaże ocieplane -Pojedynek garażowy

Na rynku garaży pojawia się coraz więcej propozycji dla właścicieli samochodów. Mamy do wyboru garaże blaszane Taurustal, garaże murowane Tooba czy wreszcie garaże z płyt warstwowych Piotra. Którą firmę wybrać? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie nie opierając się jednak na opiniach poszczególnych firm, a na konkretnych rozwiązaniach. Przeanalizujmy ich wady i zalety.

Pierwsza opcja – garaże blaszane

Garaże blaszane oferowane przez wielu producentów posiadają pewne zalety. Pierwszą z nich jest niewątpliwie ich cena. Garaż ten nie wymaga specjalnych przygotowań – po prostu bierzemy kawałki blachy i łączymy je ze sobą. Niestety, na tym zalety się kończą. Nawet najlepiej ocynkowana czy pomalowana blacha prędzej czy późnij zacznie korodować. Po drugie, takie garaże to zwykłe pudło, które błyskawicznie traci ciepło. Zadaniem garażu powinno być nie tylko ochronienie samochodu przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale również mrozem. Tego garaż blaszany nie zapewni. Jest to zatem rozwiązanie raczej tylko dla ciepłych krajów.

Druga opcja – garaże murowane

Opcja druga, czyli garaże murowane są pozbawione wad garażów blaszanych – posiadają wysoką trwałość. W zasadzie dobrze zaprojektowany garaż murowany jest niezniszczalny. Niestety, wciąż wymaga on docieplania. Stosuje się w tym celu płyty styropianowe, które trzeba przykleić do zewnętrznych ścian. Proces izolowania ścian jest wbrew pozorom dość skomplikowany i kosztowny. Ponadto fundament pod garaż murowany musi być bardzo solidny, bowiem cegły, z których zbudowany jest taki garaż są stosunkowo ciężkie.

Trzecia opcja – garaże z płyt warstwowych

Garaże z płyt warstwowych to remedium dla niezdecydowanych. Łączą zalety garaży blaszanych i murowanych, tzn. buduje się je szybko, tanio, a równocześnie są niezwykle trwałe. Ponadto ich budowa umożliwia wykorzystanie dociepleń niejako fabrycznych, to znaczy we wnętrzu ścian. Można tam włożyć wełnę mineralną, styropian, poliuretan… co tylko nam się zamarzy! Innymi słowy, jest to swego rodzaju ekskluzywny garaż blaszany ze zintegrowanym ociepleniem. Takie garaże produkuje na Śląsku np. firma Piotra https://www.piotr.com.pl. Niestety, takie garaże są produktem ekskluzywnym, więc są nieco droższe niż garaże blaszane.

Jak widać, opcji jest bardzo dużo, a każda z nich posiada swoje wady i zalety. Decyzja będzie uzależniona od naszych priorytetów.