Kształtka

Globalne ocieplenie wpływa na komfort przebywania w budynkach latem. Ze względu na wysokie temperatury i ulewne deszcze zwiększające wilgotność powietrza może okazać się, że zwykły wiatrak w kuchni to za mało. Wtedy musimy zdecydować się na montaż lub modernizację instalacji wentylacyjnej. W jaki jednak sposób dokonać tego tak, aby instalacja była równocześnie sprawna i elegancka? Z pomocą przychodzą kształtki prostokątne!

Kształtki prostokątne przyśpieszają pracę…

Wyobraź sobie, że musisz połączyć pomieszczenia kanałem wentylacyjnym. Jednak ktoś nie do końca przemyślał projekt budynku albo zaczął pracę „na żywioł” i okazało się, że wylot z jednego pomieszczenia przemysłowego jest okrągły, a z drugiego kwadratowy. Żeby takie coś połączyć, musiałbyś na miejscu prosić Edzia – spawacza o skonstruowanie odpowiedniej tulei redukcyjnej. Ale po co masz czekać i ponosić dodatkowe koszty, skoro możesz to zrobić szybciej przy pomocy prefabrykowanego trójnika z odejściem okrągłym?

Podobnież wszelkie sytuacje, w których dochodzi do rozgałęzienia (np. rozprowadzanie powietrza do pomieszczeń z korytarza) determinują wykorzystanie trójników czy czwórników. Mogą być one skośne, mogą być proste… w każdym razie istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że znajdziesz odpowiedni element i naprawdę nie ma konieczności działania na własną rękę. Szczegółową listę kształtek wentylacyjnych dostępnych na polskim rynku znajdziesz poniżej.

Przykłady kształtek

  • Kanały prostokątne (to chyba oczywiste ;))
  • Różnego rodzaju łuki
  • Trójniki, czwórniki…
  • Dyfuzory asymetryczne (spowalnia przepływ powietrza)
  • Sztucery
  • Ramki z siatkami…

Oczywiście to tylko najpopularniejsze rodzaje kształtek – jest tego znacznie więcej.

Podsumowanie

Nie ma sensu się dusić, skoro budowa systemu wentylacji może być prosta i przyjemna. Wykorzystanie kształtek znacząco upraszcza cały proces. Nie są to może klocki LEGO, bo to elementy sporych rozmiarów, które jednak trzeba gdzieś wtargać, ale rzeczywiście nie jest to również bardzo skomplikowane.