Obróbka metali wymaga wykorzystania urządzeń przystosowanych do pracy w trudnych warunkach. Jedną z takich maszyn jest śrutownica, która, w celu oczyszczenia powierzchni metalowych elementów, wyrzuca śrut pod dużym ciśnieniem. Śrutownica to nie jedyne urządzenie, które umożliwia i znacznie ułatwia przygotowanie metalu do obróbki – kolejnym jest komora śrutownicza, która zamyka przestrzeń, w której oczyszczanie się odbywa. Śrutownica oraz komora śrutownicza to podstawowe wyposażenie zakładów przemysłowych zajmujących się obróbką metali.

Śrutownica – rodzaje, które należy wyróżnić

Śrutownica to urządzenie, z którym najczęściej spotykają się branże takie jak mechanika, gazownictwo oraz kolejnictwo. Przez wzgląd na budowę i sposób użycia wyróżnić można przynajmniej cztery rodzaje śrutownic:
– śrutownice wirnikowe – w ich przypadku poddawany obróbce element metalowy stawiany jest na napędzanym mechanicznie, obrotowym stole,
– śrutownice zawieszkowe, których konstrukcja wyróżnia się specjalnymi zawieszkami obrotowymi (hakami),
– śrutownice wsadowo-nieckowe są wyjątkowo dokładne – o ich precyzji decyduje działanie wachlarza śrutu,
– śrutownice przelotowe,
– komory śrutownicze,
– śrutownice specjalistyczne wykorzystywane przy oczyszczaniu drutów i prętów.

Piaskarka czy śrutownica?

Śrutownice od piaskarek (czyli oczyszczarek ciśnieniowych) odróżnia to, że te pierwsze są przeważnie urządzeniami stacjonarnymi. Piaskarki to urządzenia, które znajdują zastosowanie w trudno dostępnych miejscach dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić czas poprzez wykonanie określonych zadań w terenie (np. bezpośrednio u klienta).Mechanizm działania piaskarek jest identyczny – polega na wyrzucenie pod dużym ciśnieniem drobnych elementów, które generując uderzenia o dużej sile skutecznie oczyszczają dowolny metalowy element. Niestety piaskarka nie zawsze zastąpi śrutownicę – w przypadku poddawania obróbce lub oczyszczaniu dużych elementów wykorzystanie śrutownicy jest nieuniknione.

Części zamienne do oczyszczarek i śrutownic

Wybór narzędzi do obróbki metalu nie należy do łatwych zadań – od jakości jej wykonania zależy efekt końcowy, dlatego istotnym jest odpowiednie przygotowanie powierzchni pod malowanie lub metalizację. Zadbaj o kondycję swoich urządzeń przemysłowych ze specjalistami od Metaltech. To firma, która od wielu lat kontynuuje tradycje zakładu Technical Nowa Sól, zajmuje się konserwacją, serwisowaniem i modernizacją linii przemysłowych oraz maszyn takich jak: oczyszczarki, śrutownice, mieszarki. Metaltech to również fachowcy z zakresu obróbki CNC.