Ogród zimowy

Ogrody dla wielu miłośników natury stanowią niewielki i osobisty raj na ziemi. Uwielbiamy przebywać wśród pięknych roślin, czuć ciepło promieni słonecznych na skórze i cieszyć się świeżym powietrzem. Jednak niewielu z nas może pozwolić sobie na wymarzony przez wielu dom jednorodzinny z ogródkiem. Podpowiadamy, jakie ogrody możemy zwiedzić w Polsce, aby nieco pobyć w raju. 

Turystyka ogrodowa

Polska jest bardzo niedoceniana, jeśli chodzi o jej możliwości wakacyjne. Większość osób zdecydowanie preferuje wyjazdy za granicę. Nie doceniamy też piękna ogrodów, a zwiedzanie tego typu miejsc w Europie czy Azji nie jest niczym nowym. Wiele osób udaje się do Chin, Japonii, Hiszpanii, Holandii czy Wielkiej Brytanii właśnie po to, aby podziwiać ich niesamowite ogrody. Polska również posiada tego typu niezwykłe miejsca, choć turystyka ogrodowa w Polsce dopiero się rozwija. Niesamowite ogrody cechują harmonijne kształty, wyjątkowe zapachy i piękne kolory – to wszystko sprawia, że odwiedzający są zrelaksowani i naładowani nową energią. Odwiedziny ogrodu i podziwianie roślin pozwala nam wyciszyć się, zatrzymać w biegu i w końcu nieco pomyśleć o ważniejszych sprawach. Turystyka ogrodowa to znakomity pomysł na spędzenie weekendu poza domem. Poza podziwianiem piękna ogrodów możemy zastanowić się również nad aranżacją własnego, własnego kącika w mieszkaniu lub ogrodu zimowego. Jakie miejsca szczególnie warto odwiedzić w Polsce?

Ogrodowe dzieła sztuki

Prezentujemy trzy najciekawsze ogrody w arystokratycznych klimatach: 

  1. Arkadia Heleny Radziwiłłowe – Księżna w swoim przewodniki pisała, iż Arkadia stanowi starożytny pomnik Grecji. Mamy tu do czynienia z połączeniem sentymentalnego charakteru oraz romantycznej wizji. Ogród ten kojarzy nam się jak najbardziej z mitologią i literaturą. Możemy znaleźć tutaj dzieła sztuki antycznej, które były gromadzone od 1778 roku. Dziś należą do kolekcji muzealnej w Świątyni Diany. Co ciekawe, aleja Arkadii jest wytyczona w taki sposób, aby kolejne ukazywane naszym oczom krajobrazy budził w nas zmienne emocje.
  2. Ogrody pałacowe Branickich – Ogród tarasowy został utworzony w XVIII wieku w Białymstoku. Znajdziemy w nim francuska regularność, iście angielska nastrojowość i asymetryczność. Mamy tu dwa piętra, na górnym znajdują się kwiaty i posągi, zaś na dole niegdyś mieścił się zwierzyniec i teatr. Dziś ogrody pałacowe Branickich określa się polskim Wersalem.
  3. Łazienki królewskie – Wszystkim dobrze znane warszawskie Łazienki to ogrody o powierzchni 76 hektarów. Ich najstarszą część stanowią Ogrody Królewskie, które powstały w XVIII wieku. Mamy tutaj też Aleję Chińską, Ogród Romantyczny czy też Ogród Modernistyczny. W Łazienkach znajdują się również drzewa, takie jak topole, akacje, dęby, jaśminowce wonne czy bzy tureckie, które zostały posadzone w XIX wieku!

Nie sposób założyć taki ogród przy swoim domu, ale możemy starać zbliżyć się do perfekcji. Warto również zdecydować się na ogród zimowy czy oranżerię albo zabudowany balkon –
http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/ – dzięki temu możemy uprawiać niezwykłe rośliny z rożnych części świata przez cały rok.