Matryca LED to praktyczny i bardzo efektowny dodatek do projektów elektronicznych DIY. Nawet tak prosty wyświetlacz może urozmaicić układ i dodać mu funkcjonalności. Do czego jednak wykorzystać wyświetlacz LED w domowych projektach, kiedy możliwości jest tak wiele? W poniższym artykule przedstawiamy kilka propozycji, więc czytaj dalej!

Matryca LED w prostym zegarze elektronicznym

Zegar elektryczny to niezwykle popularny pomysł na pierwsze projekty Arduino. Aby był on w pełni praktyczny, do podstawowego modułu warto dodać nawet najprostszy, czterocyfrowy wyświetlacz LED, dzięki któremu możliwe będzie odczytanie godziny z dokładnością co do minuty. Tego rodzaju dodatkowe moduły są niezwykle proste w obsłudze i najczęściej umożliwiają sterowanie za pomocą tylko 2 wyprowadzeń z mikrokontrolera. Intuicyjna w użyciu matryca LED jest niezwykle uniwersalna i współpracuje zarówno z modelami Arduino jak i Raspberry Pi. Warto wspomnieć, że niektórzy producenci, chcąc urozmaicić funkcjonalność tak prostego produktu, dodają możliwość regulacji poziomu podświetlenia wyświetlacza. Daje to na przykład możliwość przyciemnienia zegara na noc, aby nie raził po oczach.

Matryca Led do wyświetlania komunikatów

Kolejnym sposobem na wykorzystanie matrycy LED w elektronicznych projektach DIY, jest stworzenie prostego wyświetlacza, który pokazywał będzie krótkie komunikaty. Rozwiązanie to powinno być dobrze znane każdemu, kto choć raz był na dworcu kolejowym czy przejeżdżał obok stacji benzynowej. Wyświetlacze, które można w tych miejscach znaleźć, działają na bardzo podobnej zasadzie i wykorzystywane są właśnie do przekazywania krótkich informacji, które „przewijają się” przez wyświetlacz LED. W domowych warunkach projekty tego rodzaju można wykorzystać, na przykład do wzbogacenia i przyozdobienia stanowiska komputerowego. Idąc o krok dalej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju wyświetlacz podłączyć do komputera z dostępem do sieci i przedstawiać, np. aktualną temperaturę.

Wyświetlacz LED do obrazków pikselowych

Osoby z większym doświadczeniem w programowaniu Arduino mogą być zainteresowane wykorzystaniem większych matryc LED, jako wyświetlaczy obrazków pikselowych. Gotowy projekt DIY przypomina swoją formą i założeniem cyfrową ramkę do zdjęć. Podstawowa różnica polega tu natomiast na tym, że na ekranie, wyświetlane mogą być jedynie bardzo proste grafiki. Gadżet tego rodzaju może się okazać interesujący dla miłośników stylistyki retro rodem z lat 80-tych.

Jeśli zastanawiasz się więc, przy jakich projektach elektronicznych DIY najlepiej sprawdzi się wyświetlacz LED, moduły te warto zastosować przede wszystkim w przypadku wszelkiego rodzaju zegarów. Mogą się one okazać przydatne także podczas wykonywania wyświetlaczy tekstu czy nawet cyfrowych ramek na grafiki pikselowe.