Czy branża informatyczna jest przyjazna dla kobiet?

Ostatnie badania rynku dowodzą, że kobiety coraz chętniej jako miejsce swojej pracy wybierają firmy specjalizujące się w przemyśle informatycznym. Wiele osób zastanawia się czy to dlatego, że wiele kobiet walczy o równość parytetów czy to po prostu dlatego że coraz więcej kobiet interesuje się nowoczesną technologią i uczą się w tym kierunku. Te pytania zadaje sobie wielu uczonych, działaczy społecznych, i samych kobiet oraz mężczyzn.

Kobiety w IT.

Nie od dziś wiemy, że branża IT jest zdominowana przez mężczyzn. Dlaczego zatem kobiety wybierają taką prace? Myślę, że na to pytanie udzieli państwu odpowiedzi wywiad, który przeprowadziliśmy z Panią Bernadetą , która pracuje jako grafik komputerowy dla jednej z większych polskich firm.

D: Dzień dobry, Pani Bernadeto.
B: Dzień dobry!
D: Dlaczego Pani wybrała właśnie branże informatyczną jako drogę na swoje życie zawodowe?
B: Och panie dziennikarzu. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Od dziecka fascynowały mnie dwie rzeczy, malowanie oraz komputery. Postanowiłam w dorosłym życiu połączyć swoje pasje i zostałam grafikiem komputerowym.
D: Podobno branża IT jest zdominowana przez mężczyzn, którzy niechętnie przyjmują kobiety do swego grona czy to prawda?
B: Ależ skąd! To jest stereotyp powielany przez osoby, które z tą branżą nie miały nic wspólnego. Branża IT jest zdominowana głównie przez mężczyzn ale to dlatego, że to głównie mężczyźni się interesują takimi sprawami, nie dlatego że istnieje jakaś tajemnicza zmowa, która zabrania przyjmowania kobiet. Sama zostałam przyjęta i jestem bardzo dobrze traktowana przez kolegów z pracy. Wszyscy razem odnosimy się dla siebie z wspólnym szacunkiem oraz traktujemy się na równi.
D: Czy równość parytetów pomogła Pani w otrzymaniu pracy?
B: Nie. Dla pracodawcy nie liczy się to czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. Pracodawca przyjmuje cie patrząc na twoje umiejętności oraz doświadczenie. Równość parytetów nie ma tutaj nic do gadania.
D: Dziękuję bardzo za rozmowę.
B: Ja również dziękuje.

Ten krótki, aczkolwiek bardzo wymowny wywiad obrazuje sytuację kobiet w przemyślę informatycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *