Internet i nowoczesne technologie już dawno przedarły się do życia każdego z nas. Świat wirtualny zaczął być na równi traktowany z tym realnym, co wiąże ze sobą wiele niebezpieczeństw, ale również wiele możliwości. W niniejszym artykule chcemy przybliżyć to drugie zagadnienie. W jaki ciekawy i innowacyjny sposób możemy wykorzystać elektronikę w naszym domu, aby był on bardziej funkcjonalny i nam przyjazny? Innymi słowy, czym jest inteligentny dom i z jakich elementów się on składa? 


Zwiększenie funkcjonalności budynku

Choć samo określenie “inteligentny dom” kojarzy się większości dość futurystycznie, to nie jest niczym bardzo skomplikowanym i kosmicznym. Inteligentny dom to taki, który w dużym stopniu zwiększa funkcjonalność danego budynku przy pomocy różnorodnych urządzeń do automatyki domowej. Coraz więcej osób docenia ich praktyczny charakter oraz wygodę, jaka się z ich zastosowaniem wiąże.


Jakie urządzenia wybrać?

Przechodząc do konkretów, jakie urządzenia zasługują na miano “inteligentnych”? Warto wymienić te najpopularniejsze:

  • dotykowe włączniki światła WiFi,
  • sterowniki rolet,
  • czujniki otwarcia drzwi i okien,
  • czujniki ruchu,
  • moduły WiFi do pomiaru temperatury oraz wilgotności,
  • Przekaźniki sterowane radiowo 433MHz oraz Wifi,
  • urządzenia do monitoringu jakości powietrza, temperatury i oświetlenia.

Jak zatem widać, powyższe urządzenia mają na celu odciążyć człowieka z niektórych manualnych zadań, co może być szczególnie cenne, gdy ktoś zmaga się z niepełnosprawnością (np. sterowanie rolet). Ponadto wszelkie czujniki oraz urządzenia pomiarowe zapewniają bezpieczeństwo i pomagają utrzymać kontrolę warunków panujących wewnątrz budynku (jak np. temperatura oraz oświetlenie).

Zalety: bezpieczeństwo i oszczędność

Niewątpliwą zaletą wielu urządzeń monitorujących oraz czujników jest zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Przykładowo wykryją ruch, którego nie powinno być, otwieranie drzwi i okien. Takie działanie jest szczególnie przydatne, gdy dom stoi pusty, bo domownicy przykładowo przebywają na urlopie. Ponadto niektóre z dostępnych na rynku urządzeń są w stanie wykryć ulatniający się gaz, zalanie, a nawet pożar – po czym zostają od razu poinformowane odpowiednie służby.

Poza zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa, ogromną zaletą inteligentnego domu jest oszczędność. Możliwość zdalnego wyłączenia niektórych urządzeń ograniczy zużycie prądu, co  na dłuższą metę pozytywnie odczuje nasz stan konta. Ponadto możliwość monitorowania zużycia energii pozwoli nam oszacować, jakie urządzenia są największymi zjadaczami energii, dzięki czemu również będzie można wprowadzić właściwe rozwiązania.

Bogatą ofertę inteligentnych urządzeń do domu oferuje sklep https://elty.pl/