Śmiertelny wypadek w Chorzowie na budowie – analiza wypadku

Place budów wciąż pozostają jednymi z najniebezpieczniejszych miejsc do pracy, gdzie zdrowie i życie traci wielu pracowników. Jaka jest tego przyczyna? Zwykle winny jest tak zwany czynnik ludzki. W dalszym ciągu wielu pracownikom zdarza się przyjść pod wpływem alkoholu na stanowisko pracy (jeżeli  nie są uprzednio kontrolowani). Często do wypadku dochodzi również przez wadliwie działającą maszynę. Co wydarzyło się na budowie w Chorzowie dnia 18 lutego 2020 roku?

Przyczyna wypadku

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w połowie lutego w Chorzowie (woj. Śląskie). Mężczyzna, który pracował na budowie, konkretnie w wykopie przy kanalizacji, został w nim zasypany. Niestety pomimo podjętej akcji ratunkowej nie udało się mężczyzny uratować. Przyczyną wypadku  było osunięcie się jednej ze ścian, a także przygniecenie glinianym głazem. Tego typu wypadki niestety nie należą do odosobnionych przypadków, Państwowa Inspekcja Pracy podejmuje działania kontrolne, które mają zweryfikować, czy do wypadku przyczyniły się jakieś zaniedbania. 

Uwaga na niesprawne maszyny!

Niestety ale często do wypadków dochodzi ze względu na wadliwą maszynę. Należy koniecznie kontrolować stan posiadanego sprzętu oraz jego części wymiennych. Regularne prace serwisowe oraz naprawcze pozwolą uniknąć niebezpiecznych awarii. Profesjonalne części do koparek oraz do innego typu sprzętu budowlanego oferuje firma mtg (dostępne tutaj). Warto inwestować w profesjonalne, sprawdzone i objęte gwarancją elementy wymienne. Niestety wiele zamienników oraz używanych części do maszyn są kiepskiej jakości, przez co nie sprawują się tak, jak powinny. Przez co ich użytkowanie może być niebezpieczne i doprowadzić do awarii i wypadku.