Wszelkie obiekty, konstrukcje i inne stalowe kompozycje po procesie prefabrykacji wymagają kolejnego złożonego działania – montażu. Jakie etapy on obejmuje i co należy wiedzieć przed wyborem firmy zajmującej się montażem konstrukcji stalowych?

Elementy procesu montażu konstrukcji

Montaż konstrukcji stalowej zaczyna się od montażu elementów korpusu w ramę na wcześniej odpowiednio przygotowanym miejscu – zgodnie z wymaganiami budynku/ konstrukcji (przygotowanie podłoża, fundamenty, zbrojenia). Komponenty, zanim zostaną ze sobą połączone, są podnoszone przez dźwig i umieszczane na miejscu. Zasadniczo połączenie uzyskuje się za pomocą śrub, ale w niektórych przypadkach stosuje się spawanie na miejscu. Zmontowana rama musi być dopasowana do oczekiwanej tolerancji (zwykle określonej w naszych normach) przed ostatecznym przykręceniem. Gotową stalową ramę można następnie przekazać do dalszych prac przy podłogach wewnętrznych, okładzinach zewnętrznych oraz montażu mechanicznym i elektrycznym.

Projekt pod budowę – najważniejsze zaczyna się przed montażem

Pomyślna budowa konstrukcji stalowych w bezpieczny, szybki i ekonomiczny sposób rozpoczyna się na długo przed tym, zanim właściwa konstrukcja stalowa dotrze na miejsce z hali produkcyjnej. Na „możliwość budowy” konstrukcji duży wpływ mają decyzje podjęte w procesie projektowania na długo przed rozpoczęciem wznoszenia. Dlatego tak ważne jest, aby projektanci odpowiednio rozumieli wpływ swoich decyzji. Projekt budowlany to ważny etap, który należy wziąć pod uwagę wraz z innymi zwykłymi celami tworzenia określonej konstrukcji. Niezależnie czy jest to prosty magazyn czy złożona hala produkcyjna. Do takich zleceń można skorzystać z firm oferujących kompleksową obsługę od projektu, aż po montaż na miejscu.

Montaż konstrukcji stalowych to bardzo złożone przedsięwzięcie, do którego powinna zostać zaangażowana doświadczona firma. W tworzeniu wszelkich obiektów budowlanych niezależnie od zakładanego użytku powinny być zachowane odpowiednie procedury i najwyższe standardy realizacji, bo tylko dzięki nim unikniemy niebezpieczeństwa związanego z korzystaniem z nieodpowiednio stworzonej konstrukcji budowlanej.