rotametry przemysł

Koła zębate i koła pasowe są używane w przedmiotach codziennego użytku i maszynach. Koło zębate definiowane jako „uzębiona część maszyny, taka jak koło lub cylinder, która zazębia się z inną zębatą częścią w celu przenoszenia ruchu lub zmiany prędkości lub kierunku” występują w wielu rodzajach, które różnią się budową i tym samym odmiennymi właściwościami.

Koła zębate

Koła zębate mogą sprawić, że rzeczy poruszają się w różnych kierunkach, szybciej lub wolniej. Przykładami przedmiotów codziennego użytku wyposażonych w koła zębate są zegary, wszelkie pojazdy, wiertarki, ręczne otwieracze do puszek czy win i rowery.
Ciekawym zastosowaniem, które w publikacjach przytacza się zdecydowanie rzadziej, jest wykorzystywanie kół zębatych do urządzeń tworzonych w celu pokonywania barier fizycznych przez osoby niepełnosprawne. Koła zębate używane są w wózkach inwalidzkich, podnośnikach czy też windach dla niepełnosprawnych.

Rodzaje kół zębatych

Proste koła zębate są zwykle wykorzystywane do „małych prędkości”. Przykładami są wciągarki, nakręcane zegary i pralki. Przekładnie stożkowe są używane do obiektów osiągających wyższe prędkości, takich jak niektóre samochody i wiertarki ręczne. Przekładnie ślimakowe są z kolei często wykorzystywane w systemach przenośników do blokowania kół zębatych. Innym typem są są te walcowe. Są one podobne do kół zębatych czołowych, ale obracają się ciszej i płynniej. Te koła zębate są wykorzystywane są m.in. w przekładniach w samochodach osobowych i ciężarowych.

więcej o nich pod adresem https://elementymaszyn.com.pl/26-kola-zebate-modulowe

Koła pasowe

Koła pasowe mogą być stałe, ruchome lub jedno i drugie. Jeśli koło pasowe jest zamocowane jako stałe znajduje się powyżej ładunku, który ma być podniesiony. Jeśli koło pasowe jest ruchome, jest przymocowane do podnoszonego ładunku. Te dwa typy można łączyć, aby stworzyć bardziej złożony system kół pasowych. Przykłady powszechnych systemów kół pasowych można znaleźć na masztach flagowych, żaluzjach, windach, żaglówkach, dźwigach, lawetach, sznurach do ubrań i bramach garażowych.