Dlaczego warto mieć ogród zimowy

Ogrody zimowe wszelkie maści to dodatkowo dobudowane pomieszczenie. Zazwyczaj przylega bezpośrednio do ściany budynku mieszkalne, ale czasami niektórzy zainteresowanie decydują się postawić osobny budynek na swojej działce. Dzisiejsze ogrody zimowe mogą mieć najróżniejsze zastosowania, wszystko bowiem zależy od naszych potrzeb, a ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jednak to, do czego ma nam posłużyć taka dobudówka powinno być ustalone podczas wykonywania projektu (a najlepiej jeszcze przed). Niektóre zastosowania są ściśle związane z pewnymi technicznymi aspektami, które dotyczą materiałów użytych przy budowie ogrodu zimowego, a także ogrzewania czy nawet tego, z jakiej strony świata znajduje się ów ogród. 

Ogrody zimowe – rodzaje

Jeśli chodzi o ogrody zimowe – możemy wyróżnić kilka typów, na które można się zdecydować podczas wykonywania projektu. Warto wspomnieć o ogrodach całorocznych, sezonowych, energooszczędnych czy pasywnych. Czym dokładnie różnią się między sobą te poszczególne rodzaje? Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest oczywiście konstrukcja oraz właściwości. Należy tutaj zauważyć, że to właśnie od rodzaju konstrukcji i zastosowanych materiałów zależą właściwości ogrodów zimowych. Musimy się więc zastanowić, który z tych typów będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. 

  • Ogrody zimowe całoroczne – jak sama nazwa na to wskazuje, mają nam służyć przez cały rok, musimy go więc ogrzewać, czyli odpowiednio wcześniej zdecydować się na system grzewczy. Posiadając taki system możemy częściowo lub całkowicie przekształcić ogród w oranżerię, nawet dla najbardziej egzotycznych roślin, które nie występują naturalnie w naszym klimacie;
  • Ogrody zimowe sezonowe – charakteryzują się tym, że nie posiadają ogrzewania, co sprawia, że po prostu nie posiadają stałej i wysokiej temperatury, gdy jest nam ona potrzebna. Z takich ogrodów korzysta się dość wczesną wiosną oraz jeszcze jesienią. Zimą jest w takim pomieszczeniu po prostu zbyt chłodno. Istnieje możliwość spróbowania ocieplenia miejsca za pomocą przenośnych grzejników elektrycznych, ale nigdy nie uzyskamy takiego efektu, jak w przypadku ogrodu całorocznego;
  • Oranżeria – tego rodzaju dobudówkę mimo wszystko lepiej zaplanować wcześniej. Musimy ustalić, ile promieni słonecznych będzie się dostawać do naszej oranżerii, czy występuje zacienienie – te informacje będą nam potrzebne do ustalenia gatunków odpowiednich roślin (niektóre nie lubią zbyt dużej ilości słońca, inne potrafią egzystować wyłącznie w takich warunkach i wysokiej wilgotności). Warto tutaj zauważyć, że możemy ograniczyć promienie słoneczne latem za pomocą rolet, nie można za to “wprowadzić” dodatkowych promieni, gdy jest ich za mało.

Dodatkowa przestrzeń

Ogrody zimowe to przede wszystkim dodatkowa przestrzeń w naszym domu. Bardzo często takie pomieszczenia są wykorzystywane jako jadalnie, w których można się spotkać, urządzić przyjęcie z rodziną i przyjaciółmi itd. Ale ogród możemy zaprojektować według własnego uznania. Co oznacza, że niektórzy swobodnie tworzą z ogrodu zimowego przedłużenie salonu, które pozwala być blisko natury nawet zimą. Ogród zimowy może posłużyć nam nawet jako gabinet czy miejsce do realizowania swoich artystycznych pasji z pięknym widokiem na zewnątrz. Cokolwiek jednak zrobimy, z pewnością będzie to również doskonałe miejsce do relaksu i czytania książek albo oglądania seriali na tablecie – nawet w jadalni możemy umieścić wygodny i miękki fotel. Więcej o ogrodach zimowych można dowiedzieć się na: http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/.