słupy energetyczne

Słupy betonowe, nawet te wykonane w najnowszej technologii-maja jedną zasadniczą wadę, bazują na surowcach mineralnych, których zasoby ulegają stopniowemu wyczerpaniu. Wyprodukowanie takiej konstrukcji wsporczej jest również bardzo energochłonnym procesem obróbki surowców mineralnych: wody, stali, cementu oraz związków chemicznych do konserwacji antykorozyjnej.

Alternatywą są żerdzie drewniane, których produkcja wymaga znacznie mniej energii pierwotnej. Dla porównania przy produkcji konstrukcji betonowych zużywa się 4,5 razy więcej energii niż przy produkcji słupów drewnianych. Ważna zaletą drewna jest również łatwy sposób jego utylizacji.

Wykorzystywanie poszczególnych typów słupów w energetyce

Wiele krajów takich jak Finlandia czy Kanada dostrzega zalety drewna i wykorzystuje je do budowy napowietrznych linii, nawet tych wysokiego napięcia. Niestety w naszym kraju energetyka zawodowa mimo uznania zalet drewna, nie potrafi zdecydować się na ich szersze zastosowanie. Może to być spowodowane długim procesem powstawania takiego słupa. Drewno do takiej  produkcji może być ścinane tylko zimą a następnie musi być suszone około 6 miesięcy. Powoduje to potrzebę zakupu takiego słupa z dużym wyprzedzeniem a często również na zapas.

Cena słupów drewnianych oraz betonowych jest porównywalna. Szersze zastosowanie drewna spowodowałoby łatwiejszy montaż w trudnym terenie bez konieczności użycia ciężkiego sprzętu. Również walory wizualne przemawiają na korzyść drewna. Trudno sobie wyobrazić słupy betonowe na terenach leśnych i łąkach. W znaczny sposób psuje to krajobraz oraz ingeruje w środowisko naturalne.

Słupy linii napowietrznej można podzielić na dwie podstawowe grupy: słupy przelotowe oraz tzw. słupy mocne. W pierwszej grupie znajdują się słupy przelotowe, skrzyżowaniowe oraz narożne. Zadaniem tego typów słupów jest podtrzymywanie przewodów. Charakteryzują się one lekką konstrukcją i nie są wytrzymałe na naciągi przewodów. Na słupy przelotowe działają siły pionowe, pochodzące od ciężaru przewodu i ewentualnie sadzi, oraz siły wynikające z oddziaływań wiatru na słupy i zawieszone przewody. Słupy narożne narażone są na działanie sił z obu stron słupa, ale kąty załomu są niewielkie i dlatego wartość wypadkowa tej siły nie jest duża. Do słupów mocnych zalicza się słupy odporowe, odporowo-narożne oraz krańcowe. Słupy te charakteryzują się mocniejszą konstrukcją niż słupy przelotowe, dzięki czemu dostosowane są do pracy przy działaniu znacznych sił naciągowych.

Artykuł powstał przy współpracy z OSZ Omega, oferującym specjalistyczne kursy energetyczne https://www.oszomega.pl/kurs-elektryczny-g1/