Zawór elektromagnetyczny

Zawory elektromagnetyczne, znane w środowisku również jako elektrozawory, to specjalne urządzenia, które spełniają dokładnie tę samą funkcję, co tradycyjne zawory, ale w odróżnieniu od nich, są sterowane elektrycznie. Po przekręcenie specjalnej cewki pojawia się pole magnetyczne oraz sygnał, który przesyłany właśnie przez to pole sprawia, że zawór zmienia swoje położenie. Tego typu zawory cechują się dość prostą budową. To niezawodne i trwałe urządzenia. Elektrozawory stosuje się w wielu różnych dziedzinach. 

Sposób działania 

Podczas działania zawory elektromagnetyczne wykorzystują pewne zjawisko, które określamy mianem pola elektromagnetycznego. Steruje się nimi za pomocą cewki elektromagnetycznej. Ta zaś odpowiada za “uruchomienie” sygnału elektrycznego i pola magnetycznego, które ma za zadanie ów sygnał przesłać. Sygnał zaś zmienia pozycję zaworu – z zamkniętej na otwartą i na odwrót, z otwartej na zamkniętą. Właśnie w ten sposób dochodzi do kontrolowania przepływu medium w układzie. A jakie może być medium? Może to być każda substancja w postaci ciekłym lub gazowym. Warto tu zaznaczyć, że zawory elektromagnetyczne działają tylko i wyłącznie w jednym kierunku, to oznacza, że nie można zmienić kierunku, w jaki przepływa medium.

Rodzaje elektrozaworów 

Tego rodzaju urządzenia można podzielić na kilka sposobów – biorąc pod uwagę pewne parametry. Do owych czynników możemy zaliczyć sposób działania, liczbę dróg przepływu, zakres ciśnień pracy i wiele innych. Jednym z najpopularniejszych podziałów jest podział ze względu na medium, które przepływa przez dany zawór. Do takich mediów możemy zaliczyć wodę, gaz, olej, parę wodę itd. Elektrozawory mogą różnić się między sobą również cewką, czyli elementem sterującym. Do tej grupy zaliczamy rdzeń zanurzony, ruchomą kotwicę, membranę czy tłoczek.  

Szerokie zastosowanie 

Zawory elektromagnetyczne stosuje się przede wszystkim w instalacjach ciepłowniczych, chłodniczych oraz w systemach pneumatycznych. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem, musisz najpierw brać pod uwagę pewne parametry, na przykład: rodzaj przepływającego medium, wymagana ilość dróg przepływu, interesujący nas zakres ciśnień, sposób działania itd. Dobrej jakości elektrozawory można znaleźć na: http://www.zawory.com.pl/zawory-elektromagnetyczne,z,29.html.