Nośniki muzyczne na przestrzeni lat

Muzyka towarzyszy ludziom już od tysięcy lat. Śpiew i taniec były stosowane w zależności od okazji. Powstawały pieśni żałobne i weselne. Utwory muzyczne były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Aktualnie nie mamy takiego problemu, ponieważ muzykę można zapisywać na odpowiednich nośnikach, które nadają utworom drugie życie. Od czego to się zaczęło? Który nośnik uznawany jest przez historyków jako pierwszy?

Dawny sprzęt do odtwarzania muzyki i audycji

Gramofon

W Polsce popularnie zwane adaptery. Pojawiły się one w Europie już na początku XX wieku dzięki wcześniejszym pracom Thomasa Edisona, który opracował fonograf. Ten wynalazek posłużył przyszłym twórcom jako podstawa do gramofonu. Nośnik muzyczny odtwarzał dźwięki przy wsparciu płyt winylowych, na których nagrywane były utwory. Gramofon, aktualnie powoli wraca do łask, pomimo długiej przerwy w sprzedaży ponownie zyskuje na popularności. Tak samo jak płyty winylowe. Miłośnicy starych brzmień jak i mody przyczynili się do powrotu gramofonów na rynek muzyczny.

Wieża audio

To synonim lat 80-tych XX wieku. Popularność wieży audio była jak na tamte czasy niebywała. Kasety magnetofonowe zaczęły wybijać powoli z rynku płyty winylowe. Odtwarzacze te stawały się coraz popularniejsze wśród dorosłych jak i młodzieży. Wówczas na rynek wkroczyły także walkmany, które odgrywały muzykę również za pośrednictwem kaset, ale były sprzętem nośnym. Od tego czasu, muzyka zaczęła towarzyszyć ludziom już na każdym kroku. W autobusie, drodze do pracy, podczas biegania czy spacerowania. To właśnie lata 80-te uznaje się za początek popularyzacji muzyki.

Płyty CD

Płyty kompaktowe pojawiły się na świecie dzięki japońskiemu Sony. To właśnie ta firma opatentowała kolejny sposób odtwarzania i zapisywania muzyki. Początek tych nośników to druga połowa lat 80-tych. To płyty CD jako jedyne przetrwały do dnia dzisiejszego konkurując ściśle z internetem i platformami streamingowymi. Sklep z muzyką to aktualnie jedyne miejsce gdzie możemy kupić płyty swoich ulubionych artystów.


Sklep z muzyką – CD-DVD-VINYL


Znalezienie płyt muzycznych swojego ulubionego zespołu czy wykonawcy z reguły nie jest takie proste. Tego typu rzeczy najlepiej jest kupować w sklepach specjalistycznych, dlatego też sklep z muzyką CD-DVD-VINYL oferuje sprzedaż najróżniejszych płyt muzycznych od wielu wykonawców. W sklepie z muzyką dostępne płyty w wersjach CD, DVD jak i winyle.