Biegacz z protezą

Osoby niepełnosprawne mogą być wszędzie. Z pewnością każdy z nas zna co najmniej jedną taką osobę, a nawet kilka, czasami też widzi je na mieście czy w środkach komunikacji miejskiej. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ktoś może posiadać takie orzeczenie, gdyż fizycznie jest on w pełni sprawny – może jednak przewlekle chorować. Osoby chore, starsze i takie, które mają problemy z poruszaniem się i pokonywaniem barier architektonicznych potrzebują w życiu kilku rzeczy, które choć w niewielkim stopniu ułatwią im codzienność.  

Niepełnosprawność

O niepełnosprawności można mówić wtedy, kiedy ktoś potrzebuje drobnej, znacznej, całodobowej, trwałej bądź stałej opieki lub pomocy przy wykonywaniu standardowych codziennych czynności bądź jest przewlekle chory, co trwale utrudnia mu normalne funkcjonowanie. Niepełnosprawność jednak nie musi oznaczać mniejszej sprawności fizycznej czy psychicznej. 

Orzeczenie i ulgi

Pierwszą rzeczą, o jaką powinna zadbać pełnoletnia osoba niepełnosprawna bądź opiekun co najmniej szesnastoletniej osoby niepełnosprawnej jest zadbanie o orzeczenie oraz związane z nim ulgi. Jak to zrobić? Należy wystąpić o taki dokument, następnie komisja składająca się z doświadczonych lekarzy o różnych specjalizacjach, decydują, czy przypiszą danej osobie orzeczenie, jego stopień oraz to, jakie ulgi będą przysługiwać. Komisja lekarska może zadecydować o przyznaniu niskiego, średniego bądź wysokiego stopnia niepełnosprawności. Osoby posiadające niezdolność do pracy i niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencjo otrzymują specjalne ulgi. W niektórych miejscach, na przykład kinie, mogą płacić mniej za bilety. 

Protezy

Jeśli osoba niepełnosprawna potrzebuje protezy, aby w miarę normalnie funkcjonować, powinno się zadbać o zdobycie jej. NFZ refunduje tego typu rzeczy, jednak ze względu na cenę nie jest to sprzęt najwyższej jakości. Jeśli mamy w planach coś lepszego – warto skontaktować się z odpowiednią fundacją, która podpowie, co zrobić.  

Przystosowanie mieszkania lub domu

W celu ułatwienia codziennego funkcjonowania osobom chorym, starszym czy niepełnosprawnym – należy odpowiednio przystosować mieszkanie. Zadbaj o jak najwięcej wolnej przestrzeni do poruszania się, przesuń meble, zbędnych możesz się pozbyć, usuń także dywany i oznacz bądź usuń wystające progi, przez które osoba, która ma problemy z poruszaniem się, może się przewrócić. W zależności od potrzeby można zastanowić się nad instalacją specjalnych uchwytów w całym mieszkaniu bądź jedynie w łazience pod prysznicem i przy łóżku, co ułatwi wstawanie chorej osobie. 

Winda dla niepełnosprawnych

Jakość życia i kondycję psychiczną mogą poprawić, i należy w nich uczestniczyć, różne terapie i zajęcia rehabilitacyjne. Gdy niepełnosprawny ma jednak spore problemy z poruszaniem się należy także zadbać o to, aby mógł swobodnie opuszczać swój dom czy mieszkanie. Możesz wystąpić o zmianę mieszkania, czas oczekiwania może być jednak bardzo różny. W przypadku własnego domu można zainstalować specjalną windę dla niepełnosprawnych, która ułatwi pokonywanie kondygnacji, natomiast w bloku na klatce schodowej można zainstalować krzesełko przyschodowe bądź platformę. Więcej na temat windy dla niepełnosprawnych dowiesz się na https://www.platformy-przyschodowe.pl/winda-dla-niepelnosprawnych