gramofon

Od prawie wieku gramofon był najpopularniejszym sposobem słuchania nagranej muzyki, przemówień, języków i lekcji. Projekt był udoskonalany przez lata, ale koncepcja niewiele się zmieniła, a podstawowe części pozostały takie same.

Gramofon to okrągły talerz, na którym spoczywa płyta. Pręt umieszczony pośrodku utrzymuje rekord (z otworem w środku) na miejscu. Gramofon metalowy pokryty jest gumą lub tworzywem sztucznym, co zabezpiecza płytę przed zarysowaniem. Stół obrotowy obraca się lub obraca za pomocą napędu paskowego lub bezpośredniego układu napędowego.

Z czego zbudowany jest gramofon?

Sukces gramofonu w odtwarzaniu nagranych dźwięków zależał od możliwości masowej produkcji płyt. Proces nagrywania ma swoje korzenie w fonografie Thomasa Alvy Edisona. Najpierw wykonuje się nagranie wzorcowe, zwykle w studiu, w którym inżynierowie udoskonalają nagrany dźwięk. Następnie przedmiot zwany lakierem jest umieszczany na maszynie do wycinania płyt i gdy się obraca, sygnały elektryczne z nagrania wzorcowego trafiają do głowicy tnącej, w której znajduje się igła lub igła. Igła wytrawia rowek w lakierze, który wije się spiralnie do środka okrągłego krążka. Lakier z nadrukiem jest następnie wysyłany do firmy produkcyjnej.

Istotne części gramofonu

Rysik lub igła to najmniejszy i być może najważniejszy element gramofonu. Wykonany jest z diamentu lub innego twardego materiału w kształcie stożka i zawieszony na elastycznym pasku metalu. Spiczasty koniec jest jedynym elementem, który dotyka górnej części płyty i jeździ po spiralnych rowkach dysku, wychwytując wibracje, które ostatecznie zamieniają się z powrotem w dźwięk.

Początkowo nagrane dźwięki były głównie monofoniczne, co oznacza, że ​​wszystkie sygnały dźwiękowe są łączone i przechodzą przez jeden głośnik lub kanał. Wprowadzenie stereofonicznych systemów dźwiękowych w 1958 roku pozwoliło uzyskać bogatszy, bardziej realistyczny dźwięk, ponieważ zarejestrowano dwa zestawy fal dźwiękowych. Podczas odtwarzania wibracje przemieszczają się jednocześnie dwoma różnymi kanałami i są przekształcane i rozpraszane przez dwa różne głośniki.

Gracze płytowi stawali się coraz bardziej popularni wraz ze wzrostem popularności nagrań muzycznych, ale nie wszyscy podążali za modą. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, któremu słynnemu liderowi zespołu nie spodobał się pomysł nagrania muzyki.

*Artykuł powstał przy współpracy z profesjonalnym sklepem muzycznym specjalizującym się w sprzedaży płyt winylowych – cd-dvd-vinyl.pl