Architektura to jeden z kierunków, który od lat cieszy się dużym powodzeniem i uznaniem. Studenci wybierają ten kierunek nieprzypadkowo, zwykle są to ludzie pełni pasji, zainteresowani branżą wnętrzarską, odznaczający się dobrym gustem i wyobraźnia przestrzenną.

Tego wszystkiego niejako wymaga zawód architekta, myślenia nieszablonowego, głowy pełnej pomysłów. Architekci stale muszą pracować na najwyższych obrotach – tworzyć nietuzinkowe projekty, dbać aby każdy detal ich projektu był jak najbliższy doskonałości. Jako jeden z nielicznych zawodów niemal od razu po ukończeniu szkoły wyższej ma on szansę na zdobycie doświadczenia i znalezienie dobrej pracy. Warto podkreślić, że jest to również zawód, który cieszy się dobrym statusem społecznym.

Specjalizacje

Wydział architektury ma swoje specjalizacje są nimi zwykle:

-Architektura i Urbanistyka
-Projektowanie Przestrzeni Miejskich,
-Architektura i Ochrona Zabytków

Każda ze specjalności przysposabia studenta do wykonywania innych czynności zawodowych. Po ukończeniu szkoły wyższej może on zostać architektem wnętrz wykonując przykładowo projekty dla klientów indywidualnych i firm, może także zajmować się tworzeniem projektów dla przestrzeni miejskich.

Zatrudnienie

Tak jak szeroki jest zakres studiów na wydziale architektury tak szerokie są możliwości zawodowe. Architekt może więc pracować na własny rachunek zakładając przykładowo biuro architektoniczne. Równie dobrze może znaleźć zatrudnienie w biurze architektonicznym, tych w Polsce nie brakuje (warto tutaj wymienić chociażby takie biura jak: Gigaarchitekci, Monostudio czy AtoAto). Tychy, Warszawa, Katowice to rejony w których jest ich najwięcej. Zdarza się i tak, że architekci znajdują zatrudnienie w firmach deweloperskich przedsiębiorstwach w których przedstawiają swoje projekty.

Ogólnie rzecz ujmując architekt może pracować wszędzie tam, gdzie planowane jest zagospodarowanie przestrzenne, budowanie obiektów a nawet zarządzanie terenami zielonymi. Wszystko to jednak ma związek z tym jakimi kompetencjami dysponuje i jakie ma umiejętności.

Ponadto trzeba zauważyć, że w Polsce branża budowlana przeżywa prawdziwy rozkwit, przez co zapotrzebowanie na architektów jest znacznie wyższe niż w przeciągu ostatnich lat.