Z cyklu maszyny rolnicze: zbiór orzeszków ziemnych dawniej i dziś

O zbiorze naszych rodzimych warzyw, zbóż i owoców wiemy wiele. Jak jest jednak z wiedzą na temat zbiorów popularnych roślin wśród nawyków żywieniowych Polaków sprowadzanych z zagranicy? W tym artykule dzielimy się ciekawostkami na temat zbioru orzeszków ziemnych.

Etapy zbioru orzeszków ziemnych

Zbiór orzeszków ziemnych ręcznie lub maszynowo składa się zasadniczo z następujących operacji:
podnoszenie: cięcie korzenia palowego na głębokości 6-15 cm pod ziemią, rozbijanie ziemi wokół podstawy rośliny i podnoszenie rośliny; wstrząsanie: eliminacja pozostałej ziemi przyczepionej do skorup i przygotowanie roślin do wstępnego suszenia lub suszenia; omłot: oddzielenie muszli od łodyg.

Jednak bardzo trudno jest rozpoznać najbardziej sprzyjający czas do zbioru orzeszków ziemnych. Dzieje się tak, ponieważ nie ma szczególnej fizycznej cechy charakterystycznej, która określałaby z całkowitą pewnością czas, w którym roślina osiągnęła fizjologiczną dojrzałość.
Zbyt późno zbiory będą nieuchronnie opłacane przez straty produktu, ponieważ przy podnoszeniu roślin wiele skorup pozostanie w ziemi, jeśli już stwardniało. Jeśli natomiast zbiory są zbyt wczesne, suszenie jest trudniejsze, a wysoka jakość produktu końcowego jest zagrożona.

Ręczne zbiory upraw orzechów ziemnych

Ręczne zbieranie odbywa się za pomocą narzędzia, które tnie korzeń i podnosi roślinę. Po wyciągnięciu roślina jest wstrząśnięta i uwolniona od resztek ziemi wciąż przyczepionych do skorup, a następnie pozostawiona na ziemi do wyschnięcia. Po co najwyżej dwóch dniach rośliny z orzeszków ziemnych układa się w stos lub umieszcza na stojakach do suszenia w celu dalszego suszenia lub suszenia produktu. Orientacyjnie, ręczne podnoszenie i układanie roślin zajmuje około 80 do 150 godzin roboczych na hektar.


Maszyny rolnicze i zmechanizowane zbioryDostępnych jest wiele maszyn do zbioru orzeszków ziemnych.
Wybór maszyny zależy od kilku czynników: cech terenu, uprawianych odmian, lokalnych warunków klimatycznych, bliskości instalacji suszących i budynków magazynowych itp. W zależności od maszyny, orzeszki ziemne można zbierać wykonując jedną operację jednocześnie lub kilka naraz.

Podnośniki i młockarnie
Zbiór przy pomocy ciągników wyposażonych w podnośniki odbywa się za pomocą systemu ostrzy montowanych na ramie, które odcinają korzenie i podnoszą rośliny. Oprócz podnoszenia, podnośnik-wyrzutnia wyrywa rośliny i pozbawia je ziemi. Istnieją jednak również maszyny wyposażone dodatkowo w układanie roślin w pokosach, maszyny te nazywane są pokosami podnośnikowymi.
Orientacyjnie, zmechanizowane ciągnięcie i pokrywanie roślin wymaga około 4-6 godzin pracy na hektar. Młocarnie zbierające zwykle kończą pracę powyższych maszyn, zbierając pokosy do młócenia.

Jeżeli szukacie więcej ciekawych informacji na temat maszyn rolniczych, sprawdźcie na stronie https://sklep-rolnicze.eu/