Wentylatory- rodzaje i podstawowe zastosowanie

Wentylator to obowiązkowy element każdego miejsca, w którym przebywają ludzie. Umożliwia sprawna wymianę zanieczyszczonego powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczenia, z tym czystym na zewnątrz. W każdej sytuacji świetnie sprawdzą się wentylatory firmy EBM Papst ze względu na swój szeroki wachlarz możliwości.

Jak działa wentylator

Zasada działania wentylatora polega na cyrkulacji powietrza przy pomocy kanałów wentylacyjnych. Ciśnienie w stronie gdzie powietrze jest zasysane musi być większe, niż po stronie gdzie jest wydobywane. Skutkiem tej różnicy ciśnień jest wymiana powietrza.

Budowa

Do podstawowych elementów budowy wentylatora należy

-wirnik, który jest wyposażony w łopatki rewersyjne, dzięki czemu może pracować zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jak i w stronę przeciwną, przez co wentylator może wciągać oraz wyprowadzać powietrze. Jego zadaniem jest transportowanie powietrza w kanale wentylacyjnym.
-silnik, który napędza wirnik.
– szczelna obudowa, która ochrania urządzenie. Może być zbudowana z takich materiałów jak blacha stalowa, czy tworzywa sztuczne.

Gdzie powinny znajdować się wentylatory?

Wentylatory powinny znajdować się wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie, aby zapewnić im stały dostęp do świeżego powietrza. Dlatego znajdują się w każdym mieszkaniu, domu, miejscu pracy, sklepie itp. Najczęściej umiejscawiane są we wnękach ściennych.

Wentylatory EBM Papst

Wentylator kompaktowy

Wentylatory te charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, a co ważne wydajną i cichą pracą. Idealnie nadają się do chłodzenia urządzeń elektrycznych. Ponadto są to inteligentne urządzenia idealnie dopasowujące się do chłodzonego sprzętu, aby zapewnić jego prawidłowe działanie.

Wentylator osiowy

Zaletą ich jest przede wszystkim oszczędność miejsca, energooszczędne działanie i niski poziom wytwarzanego hałasu. Świetnie nadają się do niedużych miejsc. Najczęściej są montowane w przestrzeniach domowych, takich jak garaż, łazienka, czy kuchnia.

Wentylator odśrodkowy

Zwane są również promieniowymi. Spośród pozostałych wyróżniają się wygiętymi do przodu lub tyłu łopatkami oraz silnikiem zamontowanym wewnątrz wirnika. Podczas działania nie emitują również głośnych dźwięków. Wentylatory sprawdzają się w systemach wentylacyjnych dużych budynków, czyli tam gdzie duże masy powietrza muszą być transportowane w małej przestrzeni.