Winda

Dzisiejszy rynek oferuje kilka rozwiązań dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, które mają problemy z poruszaniem się po schodach i innych barierach architektonicznych. Specjalne urządzenia z łatwością pomogą im je wszystkie pokonać. Ale jakie urządzenie jest najlepsze? Jakie są między nimi różnice? Które wybrać?

Rodzaje urządzeń dla niepełnosprawnych

Producenci oferują cztery rodzaje urządzeń, jakie można zastosować do pomocy w pokonywaniu barier architektonicznych, są to – schodołazy, krzesełka schodowe, windy oraz platformy. Schodołazy to niewielkie i stosunkowo lekkie maszyny z gąsienicami, które pomagają poruszać się po schodach osobom na wózku. Doskonale nadają się do niewielkich klatek schodowych ze stromymi schodami, gdy żadnego innego urządzenia nie można zastosować. Ich wadą jest to, że do obsługi schodołazu jest niezbędna osoba do pomocy, ale dzięki specjalnej budowie odciąża jej kręgosłup. Krzesełko schodowe to natomiast urządzenie dla osób, które mają problemy z wchodzeniem oraz schodzeniem ze schodów. To specjalne krzesełko, które montuje się przy schodach. Niektóre modele są składane. Więcej o windach schodowych możesz dowiedzieć się na https://www.platformy-przyschodowe.pl/winda-schodowa. Windy dla niepełnosprawnych to jedno z najdroższych, ale zarazem najlepszych rozwiązań. Niestety, zajmuje sporo miejsca. Jej zaletą jest to, że osoba niepełnosprawna sama może je obsłużyć. Ostatnim urządzeniem o którym chcemy wspomnieć są platformy. Pozwalają dostać się nawet z zewnątrz na piętro. Modele o większych możliwościach należy umieszczać w specjalnych szybach lub obudowach.

Winda, platforma czy schodołaz?

Przed zakupem specjalistycznego urządzenia dźwigowego należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, dobrze się zastanowić i odpowiedzieć na kilka pytań:

  • koszt urządzenia i instalacji,
  • rodzaj urządzenia,
  • miejsce montażu, rodzaj schodów, zakręty,
  • maksymalna wysokość lub piętro, na jaką/jakie urządzenie ma unieść.

Warto wiedzieć, że w przypadku takich urządzeń istnieje możliwość wystąpienia o dofinansowanie, które pokryje część kosztów maszyny i montażu.

Wysokość podnoszenia

Wysokość podnoszenia to jedna z najważniejszych informacji, jaka powinna nas interesować, gdy planujemy zakup platformy. Niższe urządzenia kosztują mniej i nie wymagają zastosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci szybów czy specjalnej obudowy. Większe windy z możliwością uniesienia pasażera na wyższą wysokość są droższe. Podobnie jest zresztą w przypadku platformy przyschodowej czy krzesełka schodowego – im dłuższy tor jazdy – koszty wzrastają.

Miejsce montażu

Takie miejsce także jest bardzo ważne. Podnośniki zewnętrzne są droższe od wewnętrznych. Ale na koszty urządzeń wewnętrznych ma wpływ długość szyn oraz ich kształt, a także ilość zakrętów, jakie musi wykonać. Od niego także zależy ostateczny wybór rodzaju urządzenia. Ciasna klatka schodowa albo strome schody mogą uniemożliwiać zamontowanie krzesełka schodowego czy platformy przyschodowej. W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem może być winda bądź platforma zewnętrzna, ale jeśli i ich nie można zastosować z jakiegoś powodu – najlepiej postawić na schodołazy.