Jak stymulować rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?

Wiek przedszkolny to okres pomiędzy 3 a 7 rokiem życia dziecka. Jest to czas intensywnych zmian i niezwykle wzmożonego rozwoju małego człowieka. Jak możemy stymulować rozwój dziecka? Poniżej przedstawiamy kilka rad.

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch

Dziecko w wieku przedszkolnym charakteryzuje się dużą potrzebą ruchu. Powinno jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu., uczestniczyć w różnorodnych zabawach ruchowych. Może biegać, skakać, grać w piłkę, jeździć na rowerze. W ten sposób przedszkolak rozwija sprawność fizyczną i różne umiejętności, które będą mu potrzebne na dalszych etapach rozwoju. Ciekawe zajęcia ruchowe często oferowane są w przedszkolach niepublicznych.

Pobudzanie zmysłów

Dziecku w wieku przedszkolnym można zaproponować wiele zabaw oddziałujących na jego zmysły – dziecko powinno obserwować, słuchać, wąchać, smakować, dotykać. Możemy np. pobawić się w zgadywanie ,,Jaki to owoc?” – dziecko z zakrytymi oczami próbuje odgadnąć poprzez zmysły dotyku, węchu i smaku nazwę owocu.

Rozwój poznawczy

Kolejną ważną sferą rozwoju małego człowieka jest rozwój poznawczy. Rozwój mowy i myślenia może być stymulowany przez różne ćwiczenia i zabawy zarówno w domu, jak i placówce przedszkolnej. Ciekawą ofertę edukacyjną możemy znaleźć w wielu punktach. Jednym z takich miejsc jest Niepubliczne Przedszkole HOCKI KLOCKI w Częstochowie. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna z pewnością znacząco przyczynia się do harmonijnego rozwoju poznawczego. W warunkach domowych zaś pozwalajmy dziecku na częste zadawanie pytań i formułowanie własnych wniosków i wypowiedzi. Zadbajmy o to, by przedszkolak miał dostęp do książek. Dziecko może opowiadać własnymi słowami, co widzi na ilustracjach, opowiadać wcześniej przeczytane przez nas historie.

Rozwój emocjonalny

Aby prawidłowo funkcjonować dziecko potrzebuje kontaktu z rówieśnikami. Warto więc, aby nasz maluch uczęszczał do przedszkola. Ważna jest tez okazywanie dziecku dużo miłości i akceptacji. Rodzice powinni pamiętać o częstym chwaleniu swoich pociech. Pozwoli to na budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby.